--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bezděková Eva
Název: Jak zacházet s domordci
Zdroj: NN Ročník........: 0006/005 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jak zacházet s domorodci Dostali jsme z Polska pozoruhodný text. Jeho ruská verze byla nalezena v kance láři bývalého polského prezidenta Boleslawa Bieruta. Obsahuje směrnice moskevs kého ústředí KGB zaslané buňce této organizace pracující na sovětském velvysla nectví ve Varšavě. Byly napsány v roce 1947. Chladná metodičnost, s níž KGB př ipravovala naprostou podřízenost země zájmům velmoci, musí i dnes vzbudit údiv . A také vyvolat otázku: dostávala buňka KGB na zastupitelství SSSR v Praze po dobné pokyny? Není to vyloučeno, některé body instrukcí připomínají příliš hla vní zásady politické praxe KSČ v padesátých letech.

Polský překlad instrukcí byl uveřejněn v časopise Dziennik Zwiazkovy (Zg oda) vycházejícím v USA 2. září 1980 s odvoláním na text uveřejněný v polských novinách Nowy Dziennik. Český text je pokud možno co nejpřesnější a vzhledem k tomu, co víme o autorech, vzdáváme se nároku na krásu stylu. 1. V budově velvyslanectví se nesmějí přijímat žádní terénní informátoři z řad domorodců. Setkání s těmito lidmi organizují naše zvláštní služby na ve řejných místech. Informace přijímá vyslanectví prostřednictvím našich zvláštní ch služeb.

2. Zejména je třeba dbát na to, aby neexistovaly žádné styky mezi naším vojskem a civilním obyvatelstvem. Je nepřípustné, aby příslušníci našich důsto jnických kádrů navštěvovali domorodce v jejich domovech a stejně nepřípustné j e navazování styků mezi našimi prostými vojáky a domorodými ženami, obyvatelst vem nebo domorodým vojskem.

3. Uspíšit likvidaci domorodců spojených s KPP, PPS, walterovci, KZMP, A K, BCII (tj. Komunistickou stranou Polska, Polskou socialistickou stranou, int erbrigadisty, Komunistickým svazem polské mládeže, Domácí armádou, Selskými pr apory a jinými sdruženími, pozn. překladatele), která vznikla bez našeho popud u. K tomuto účelu využít faktu ozbrojené opozice.

4. Dohlédnout na to, aby do všech bojových akcí byli v první řadě posílá ni vojáci, kteří před vstupem do Kosciuszkowy armády (obdoba našich "svobodovc ů", pozn. překl.) pobývali na našem území. Docílit jejich úplné likvidace. 5. Uspíšit sjednocení všech stran v jedné organizaci a dohlédnout, aby v šechna klíčová postavení byla obsazena lidmi potvrzenými našimi zvláštními slu žbami.

6. Sloučit všechny mládežnické organizace do jedné a funkce v ní od okre sního vedení výše obsadit lidmi potvrzenými našimi zvláštními službami. Ještě před definitivním sloučením zlikvidovat známé vedoucí skautského hnutí. 7. Zařídit a dohlédnout na to, aby si delegáti určení na stranické sjezd y nezachovali mandáty po celé období stranických funkcionářů, které zvolili. V žádném případě nesmějí delegáti svolávat porady mezi podniky. Není-li vyhnutí a taková schůze musí být svolána, je třeba eliminovat lidi, kteří vykazují ak tivitu při navrhování koncepce a vznášení požadavků. Na každý další sjezd vybí rat nové kandidáty, a to jen ty, kteří jsou vytipováni našimi zvláštními služb ami.

8. Je třeba věnovat pozornost lidem, kteří se vyznačují smyslem pro orga nizaci a umějí si získat popularitu. Takové lidi je třeba získat a odmítnou-li , nepouštět je na vyšší místa.

9. Zařídit, aby státní zaměstnanci (kromě Bezpečnosti a těžařského průmy slu) měli malé platy. Týká se to především zdravotnictví, soudnictví, osvěty a vedoucích na všech úrovních.

10. Do všech vládních orgánů a do většiny závodů nasadit lidi spolupracu jící s našimi zvláštními službami (bez vědomí místních úřadů). 11. Zvláštní pozornost věnovat tomu, aby domorodý tisk neuváděl celková množství a druhy zboží vyváženého k nám. Také se to nesmí nazývat obchodem. Je třeba dohlédnout na to,m aby tisk zdůrazňoval množství zboží, které domorodců m dodáváme. Nutno přitom uvádět, že je to v rámci obchodní výměny. 12. Vyvinout vliv na domorodé úřady, aby nabyvatelé půdy, parcel a pozem ků nedostávali dokument o jejich vlastnictví, ale jen o jejich udělení. 13. Vůči soukromému zemědělství provádět takovou politiku, aby se soukro mé hospodaření stalo nevýnosným a výnosy byly co nejmenší. Poté přistoupit ke kolektivizaci venkova. Pokud by se objevila silnější opozice, je třeba snížit dodávky výrobních prostředků a zvýšit povinné dodávky státu. Nepomůže-li to, z ařídit, aby zemědělství nemohl plně pokrýt spotřebu potravin v zemi a zásobová ní v oblasti výživy krýt dovozem.

14. Způsobit, aby všechny výnosy a nařízení, ať už právní, hospodářské n ebo organizační nebyly přesně formulovány.

15. Způsobit, aby na každou záležitost bylo svoláváno několik komisí, úř adů, společenských institucí, ale žádná z nich nesmí mít právo konečného rozho dnutí bez konzultace s ostatními. (Netýká se těžařského průmyslu.) 16. Podnikové samosprávy nesmějí mít žádný vliv na činnost závodu. Mohou se zabývat jedině způsobem, jak vykonávat nařízené úkoly.

17. Odbory nesmějí mít možnost odporovat příkazům ředitelství. Zaneprázd nit odbory jinou činností, jako je organizování rekreací, vyřizování žádostí o půjčky a důchody, činnost zábavní a osvětová, výlety, distribuce nedostatkové ho zboží, potvrzování názorů a rozhodnutí politického vedení. 18. Je třeba zařídit, aby povyšováni byli jen ti pracovníci a vedoucí, k teří vzorně vykonávají svěřené úkoly a nemají sklon analyzovat problémy přesah ující oblast jejich činnosti.

19. Domorodcům ve funkcích stranických, státních a hospodářských je třeb a vytvořit takové podmínky k činnosti, které je budou kompromitovat v očích je jich podřízených a znemožní jim návrat do jejich původního prostředí. 20. Důstojnickým kádrům z řad domorodců je možné svěřit odpovědné postav ení pod podmínkou, že jsou tam už naše zvláštní služby.

21. Pod přísným dohledem je třeba mít množství munice pro všechny druhy zbraní v každém akčním arzenálu a při každé ostré střelbě.

22. Zevrubným dozorem sledovat všechny laboratoře a vědecké badatelské ú stavy.

23. Pozorně je třeba mít pod dohledem činnost zlepšovatelů a vynálezců, rozvíjet a podporovat ji, ale všechny objevy důkladně registrovat a záznamy o nich předávat do centrály. K realizaci připouštět jen ty vynálezy, které jsou užitečné v průmyslu těžařském a pro základní opracování, a ty, které jsou uved eny ve zvláštní instrukci. Realizovat se nesmějí ty objevy, které by mohly při spět ke vzrůstu výroby na úkor omezení těžby surovin nebo plnění přikázaných č inností. V případě objevů, které vejdou ve známost, zařídit jejich prodej do z ahraničí. Nepřipustit zveřejnění údajů o hodnotě vynálezů a jejich popisy. 24. Působit poruchy v dochvilnosti transportů (s vyjímkou transportu uve deného v instrukci NK 552-46).

25. Inspirovat svolávání porad oborových a problémových, sbírat tam podn ěty a návrhy, registrovat jejich autory a realizovat pokyny uvedené v instrukc ích.

26. Popularizovat rozhovory s pracujícími na aktuální výrobní témata, ro zhovory, v nichž bude kritizována minulost a místní nepořádky. Nepřipustit vša k likvidaci příčin kritizovaných jevů.

27. Veřejná vystoupení domorodého vedení mohou obsahovat akcenty národní a historické, ale nesmějí vést ke sjednocení národního ducha. 28. Pozorně sledovat, jestli v restaurovaných či nově budovaných větších městech a sídlištích není zabudovaný vodovodní řad, který by nebyl napojen na hlavní síť. Staré přívody vody a pouliční studny systematicky likvidovat. 29. Při rekonstrukci a budování průmyslových objektů dbát, aby průmyslov é odpady byly odváděny do řek, které by mohly sloužit jako rezervováry pitné v ody.

30. Byty v rekonstruovaných městech a i nových sídlištích nesmějí mít žá dné prostory navíc, kde by se dalo chovat domácí zvířectvo nebo hromadit zásob y potravin na delší čas a ve větších množství.

31. Zařídit, aby soukromé výrobní podniky a řemeslníci dostávali surovin y a zařízení, jež nedovolují výrobu kvalitního zboží. Ceny jejich výrobků muse jí být vyšší než podobné artikly vyráběné státem.

32. Způsobit maximální rozšíření kancelářské administrativy na všech stu pních. Je možné připustit kritiku činnosti administrativy, ale nesmí se dopust it ani její zmenšení, ani řádné fungování.

33. Je třeba dohlédnout na všechny výrobní plány v těžařském průmyslu i v podnicích označených příslušnými instrukcemi a nepřipustit zásobení vnitřníh o trhu.

34. Bedlivému dohledu podrobit církev a zaměřit osvětově výchovnou činno st tak, aby k této instituci vznikl všeobecný odpor. Pozorně sledovat a kontro lovat církevní tiskárny, archívy, kázání, koledování, obsah náboženské výuky, ale i pohřební obřady.

35. V základním i odborném školství a zejména na školách středních a vyš ších zařídit odstranění učitelů, kteří se těší obecné autoritě a oblibě. Na je jich místa dosadit lidi jmenované. Způsobit, aby byla přerušena korelace mezi předměty, omezeno vydávání pramenných materiálů a na středních školách zrušena výuka latiny, řečtiny, obecné filozofie, logiky a genetiky. V dějepise se nes mí vykládat, co který panovník udělal nebo chtěl udělat pro zemi, naproti tomu je třeba poukazovat na tyranii králů a boje utištěného lidu. V odborném škols tví třeba zavést úzkou specializaci.

36. Inspirovat pořádání státních uměleckých a sportovních podniků spojen ých s oslavou boje domorodců proti okupantům (s vyjímkou ruských), zejména Něm cům, a se zápasem za socialismus.

37. V místních publikacích nepřipouštět díla o domorodcích, kteří v naší zemi pobývali do revoluce a za druhé světové války.

38. Kdyby vznikla organizace, která by sice podporovala svazek s naším s tátem, ale usilovala o kontrolu hospodářské činnosti oficiálního vedení, je tř eba okamžitě (nezávisle na místním vedení) zahájit kampaň obviňující tuto orga nizaci z nacionalistických a šovinistických tendencí. Formy této činnosti: str hávání našich pomníků, ničení našich hřbitovů, publikování letáků očerňujících náš národ, naši kulturu, smysl uzavřených dohod. Do propagandistické práce za pojit domorodce a využívat existující nenávisti k nám.

39. Pečovat o budování a obnovování mostů, silnic a spojů, aby v případě nutné vojenské intervence bylo možné rychle a ze všech stran dorazit k místu odporu nebo koncentrace opozičních sil.

40. Dbát, aby političtí protivníci byli zatýkáni. Rozpracovat protivníky , kteří se u domorodců těší autoritě. Likvidovat je během tzv. náhodných událo stí ještě dříve, než vejdou ve známost, nebo je před tím zatknout za krimináln í přestupky.

41. Nepřipustit rehabilitování osob odsouzených v politických procesech. Pokud by rehabilitace byla nevyhnutelná, je možné ji provést pouze pod podmín kou, že záležitost bude označena jako justiční omyl bez obnovy soudního řízení a předvolávání viníků tohoto omylu (soudců, svědků, žalobců a informátorů). 42. Neposílat před soud lidi na vedoucích místech obsazených stranou, kt eří svou činností způsobili ztráty nebo vyvolali nespokojenost podřízených. V drastických situacích je třeba odvolat je z funkce a přeložit do jiného místa na stejně vysokou či vyšší funkci. V krajních situacích je umístit ve funkcích vedoucích a počítat s nimi jako s kádrovou rezervou na pozdější změnu. 43. Veřejně vyhlašovat procesy s lidmi z vedoucích funkcí (vojsko, minis terstva, hlavní úřady, školství), kteří byli obžalováni z činnosti proti zájmu lidu, proti socialismu, proti industrializaci. Bude to mobilizovat bdělost pr acujících mas.

44. Dbát o výměnu lidí v pracovních funkcích a nahrazovat je nevyškolený mi dělníky s nejmenší kvalifikací.

45. Zařídit, aby na vysoké školy byl příliv lidí pocházejících z nejnižš ích společenských vrstev, kteří nemají zájem o zvyšování odbornosti, nýbrž pou ze o nabytí diplomu.

Přeložila Eva Bezděková

Lidové noviny / 5. ledna 1990