--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Beer Albín
Název: Co byla akce Norbert ?
Zdroj: NN Ročník........: 0006/008 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Co byla akce NORBERT Tímto názvem byl označen jeden z operačně bezpečnostních úkolů federálního min isterstva vnitra ČSSR za branné pohotovosti státu. V jeho rámci mělo dojít k i zolaci osob ohrožujících vnitřní pořádek a bezpečnost státu. Na seznamy osob pro akci NORBERT byly přitom vybrány osoby: a) které se v minulosti dopustily trestných činů proti republice, b) které svým jednáním a postoji mohly ohrozit obranyschopnost republiky a veř ejný pořádek ve státě,

c) které se opětovně dopustily úmyslného trestného činu kriminální povahy a d) nad nimiž byl vykonáván ochranný dohled.

Tyto osoby pak byly rozčleněny do dvou skupin či opatření, a to do tzv. "opatř ení Z a opatření P". Přitom osoby zařazené do opatření Z by po vyhlášení akce NORBERT byly zajištěny a umístěny do vytipovaných nápravně východných ústavů, zatímco osoby zařazené do opatření P by byly pracovně nasazeny do přiděleného zaměstnání podle potřeby příslušných okresních národních výborů. Přitom opatře ní Z se mělo uplatnit vůči těm osobám, uvedeným na seznamech, které cituji: a) se snažily konspirativním způsobem organizovat protispolečnské a protisocia listické síly anebo zneužívaly svého postavení k udržení styků s protispolečen skými živly v ČSSR nebo v cizině,

b) byly jako recidivisté evidováni v celostátním seznamu kriminálně závadových osob - fluktuantů,

c) byly jako recidivisté evidováni v operativně taktických evidencích příslušn ých kategorií,

d) byly podrobeny ochrannému dohledu s tím, že je u nich nebezepčí, že svého p obytu na svobodě zneužijí k nežádoucí činnosti, ohrožujícíc obranyschopnost ze mě.

Opatření P se mělo uplatnit vůči těm osobám, uvedeným na seznamech pr o akci NORBERT, které nebyly pro nižší stupeň společenské nebezpečnosti svého jednání a postojů zařazeny do opatření Z (tzv. negativní vymezení). Širší výběr tzv. nepřátelských osob pro akci NORBERT prováděli podle shora zmíněných kritérií, uvedených jak přímo ve Směrnici FMV o provádění zaji šťování osob ohrožujících vnitřní pořádek a bezpečnost státu, tak i v nařízení ministra vnitra ČSSR č. 21/1978, pracovníci výkonných útvarů StB a VB převážn ě na stupni okresu, vyjímečně kraje, a to na základě interních evidencí, vlast ních poznatků, různých oznámení a podnětů občanů. Zařazení takto vytipovaných osob do jednotlivých druhů opatření akce NORBERT po linii StB navrhoval náčeln ík oddělení StB po předchozím projednání s předsedou Rady obrany okresu a defi nitivně je schvaloval náčelních správy StB na stupni kraje. Po linii VB zařazo vání vytipovaných osob do jednotlivých druhů opatření navrhoval náčelník okres ního oddělení VB opět po předchozí konzultaci s předsedou Rady obrany okresu a defenitivně je schvaloval náčelních správy VB na stupni kraje. Aktualizace takto vyhotovených seznamů osob byla prováděna dvakrát ro čně, vždy k 1.4. a 1.10. Počty osob zařazených do jednotlivých opatření akce N ORBERT byly jedenkrát ročně vždy k 1.10. hlášeny cestou oddělení obrany KS SNB na odbor obrany FMV. Ten potom nejpozději do 31.10. zaslal správám Sboru nápr avné výchovy ČSR a SSR počty osob zařazených do opatření Z, muže a ženy zvlášť .

K zabezepčení jednotného řízení a provádění opatření Z a P byla na vš ech stupních řízení SNB včetně federálního ministerstva vnitra zřízena zvláštn í skupina. Kromě těchto zvláštních skupin byly na stupni okresu podle počtu os ob zařazených do opatření Z zřízeny z příslušníků Státní a Veřejné bezpečnosti realizační skupiny, které v případě vyhlášení akce NORBERT měly za úkol osoby zařazené do opatření Z zajistit a dodat do určených nápravně výchovných ústav ů. O zajištění každé osoby musel být nepozději do 24 hodin vyrozuměn prostředi ctvím okresního (obvodního) prokurátora příslušného podle místa bydliště zajiš těné osoby krajský (městský) prokurátor. Naproti tomu osoby zařazené do opatře ní P byly povinny na základě zvláštního povolávacího příkazu, vydaného okresní m národním výborem, dostavit se na vlastní náklady ve stanovenou dobu do určen ého místa.

Ze zprávy parlamentní vyšetřovací komise, kterou v PSP přednesl tajemník komise

poslanec Jan Krámek Vážená redakce,

mám před sebou Bulletin ODS č. 1/1996, kde je krátký článek "Zezprávy parlamentní vyšetřovací komise, kterou v PSP přednesl tajemník komise poslane c Jan Krámek" pod názvem: "Co byla akce NORBERT?"

Očekáváte, že se dozvíte brilantní charakteristiku celé této kauzy. A le, ouha, to co se čtenáři předkládá je opravdová opovážlivost. NORBERT je charakterizován jako operačně-bezpečnostní záležitost, slo užící k ochraně státu za branné pohotovosti státu, a konečně prý jde o izolaci osob ohrožujících vnitřní pořádek a bezpečnost státu. Jinými slovy celá zálež itost se týká kriminálních živlů!!! To tvrdí pan poslanec, když charakterizuje skutečnosti pro které se dostali určité osobnosti na seznamy Norberta. Prostě a jasně Norbert byla "kriminální záležitost", jinými slovy byl y zařazeni pod kriminálníky všichni, kteří spadali do akce Norberta. Nejprve je třeba si ujasnit, že sovětská KGB, naše StB, armádní VKR a jiné stejnorodé instituce už dob Říjnové revoluce praktikují metodu kriminali zace veškeré opozice. V SSSR je známo, že i vyprávěná politická anekdota byla kriminálním činem a také takto byla postihována. Je známo, že všechny likvidač ní akce typu Katyn a jiné byla představovýny jako kriminální živly. Naše Chart a a chartaři ale zrovna tak důstojníci, opozice byla personifikována jako krim inální činnost. Je to stará písnička, kdy všeobecně občané odmítají činy krimi nální povahy a tak tam zařadíme vše, co nám, StB překáží.

A bohužel na tuto platformu zklouzla zřejmě i parlamentní vyšetřovací komise, podle zveřejněné zprávy. Je až neuvěřitelné, že komise, která má k di spozici tisíce stran materiálu, jmenovitých seznamů, které zpracovávala StB, V KR, Národní výbory, orgány KSČ atd. V nich se jasn hovoří o politických odpůrc ích režimu, normalizace, politické opozici, nepřátelích režimu a pod. V Encyklopedii špionáže se správně v charakteristice Norberta říká: " Jejím smyslem bylo vést a upřesňovat evidenci kriminálně, především však polit icky nebezepčných občanů, kteří by byli na základě mimořádných opatření intern ováni nebo jinak izolováni."

"Podle mnohých náznaků se mlčky předpokládalo, že některé z osob, urč ených k internaci, měly být fyzicky likvidovány."

Ano, tato charakteristika je opravdovější, ale nějak se nikomu anebo někomu přiznat hotové a připravované zločiny komunismu. Vzpomeňme toho jak dlo uho a úporně v SSSR se zamlčovaly fakta kolem Katynu. Vzpomeňme jak dlouho a ú porně se tvrdilo, že žádný "zvací dopis" nebyl. Vzpomeňme jak na vojenských sp rávách se ohražovaly, že žádné "seznamy" neznají a že nikdy nebyly. Můžeme zcela otevřeně se zeptat: Je vůbec politická vůle objesnit vše chna tato svinstva a nazvat je pravým jménem? Chceme vědět pravdu, nezamlžovat ji trpěnou likvidací archivů, zastrašováním pamětníků a nebo jejich znechucen ím předváděnými lžiobjektivistickými pohledy?

Dnešní politická reprezentace před volbami prohlašuje, že tato politi cká vůle zde je. Všichni se dušují, že pravda o těchto věcech musí vyjít najev o, ve jménu vývoje zdravého vývoje naší společnosti. Ale ouchcapky na adresu B endova úřadu, dokonce policejní výhružky o tom mnoho nevypovídají. A co říci na to, že o akci Norbert J. Gruntorád ve sborníku Bendova ú řadu: Securitas Imperií č. 2 poměrně rozsáhle uvádí všechna ta politická krite ria "kriminálních živlů":

1) představitelé a aktivní činitelé pravidového oportunismu...signatáři Charty 77...

2) představitelé antisocialistických sil...K-23L, KAN... 3) představitelé výbalých vykořisťovatelských tříd....

4) autoři, rozmnožovatelé a rozšiřovatelé protisocialistických a protizákonnýc h pamfletů a tiskovin...

5) organizátoři..protisovětských akcí...

6)představitelé protisocialistických studentských a mládežických organizací.. 7) reakční představitelé církevní hierarchie....

Zrovna tak je obsahově charakterizována Směrnice ÚV KSČ z 8. ledna 19 71o exponátech pravicového oportunismu.

Je to prostě k nevíře, co vlastně pan poslanec v té komisi dělal, kdy ž to vše četl, probíral a tisíce stran dalších dokumentů a závěry z toho děla na pozici StBácké kamufláže "kriminalizace" veškeré naší opozice. Do akce NORBERT byly zařazeny všechny osoby "bývalí lidé" uprchlíci, navrátilci, emigranti - všichni kdo režimu prostě překážely. A konečně je třeba uvést, že Akce NORBERT, Vlna a Zásah byly tři moce nské sloupové akce a pozice, kterým měl být náš lid, naše veřejnost zastrašena , odvrácena od touhy končně se zbavit jařma komunismu a nastoupit jinou cestu vývoje.

Na uveřejněné tabulce si můžeme ozřejmit jakou roli hrál Norbert, kte rý měl vyšechovat vedoucí lídry opozice a případně je zlikvidovat. Proto můžem e ještě připomenout pane Gruntorád, že jste napsal perfektní studii o Norbertu , ale je zbytečné zpochybňovat "likvidační" touhy komunistických vládců i jeji ch mocenské nomenklatury. A také máme zdokumentován internační tábor SVAŘEČ - okres Žďár n./S. a to že se prý jednalo o úpravny vody je jenom jeden z dalšíc h zastíracích manévrů StB. Neměli bychom tak snadno "skákat na špek StB" jak t o brilantně předvedl pan poslanec Krámek.

uveřejnit pod: Albín BEER disidenstký pseudonym 10. února 1996