--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Kurs společenské sebeobrany
Zdroj: NN Ročník........: 0006/008 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kurs společenské sebeobrany

Kuchařka IV., aneb jak by to mělo být

MOTTO : To, o čem zde redakce NN informuje, je určeno pro všechny slušné lidi. Zkušení zločinci to již dávno vědí.

POLICIE

(Pokračování)

P Ů J D E T E S N Á M I.

Není to jistě pro nikoho nic příjemného, jestliže je takto osloven představitelem moci jakým policista bezesporu je. Takovýmto oslovením se staví moc proti oslovenému. A pak je namístě hodnotit, zda a jak může státn í moc něco takového učinit.

I v případech o nichž jsme psali v předcházejících dílech, jde o uplatnění stá tní moci. Avšak při shora uvedené výzvě nejde již jen o nějaký slovní kontakt, ale o největší možné omezení svobody člověka policistou. Proto je třeba připo menout hned v úvodu základní meze uplatňování státní moci tak, jak je dává Lis tina základních práv a svobod. Ta v článku 2, odstavci 2 jednoznačně stanoví: Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který stanoví zákon. Co vlastně říká zákon o realizaci výzvy v nadp isu uvedené?

PŘEDVEDENÍ za účelem zjištění totožnosti je jedním z případů, kdy může policis ta předvést i toho, kdo není schopen prokázat svoji totožnost. Pak ale zadržen í nesmí překročit dobu nezbytně nutnou k provedení služebních úkonů za účelem zjištění totožnosti a řádného objasnění věci. A jsme u toho. Z formulace " řád né zjištění věci" použité v ustanovení ş 13 odst. 5 zákona o Policii ČR vyplýv á, že osoba, po níž je požadováno prokázání totožnosti musí vědět, za jakým úč elem je zjišťována jeho totožnost. Stejné ustanovení pak poskytuje policii mož nost zadržet zjišťovanou osobu tehdy, jsou-li k tomu zákonné důvody. Ačkoliv j e zákon o Policii ČR blíže neuvádí, jistě je zákonným důvodem například odhale ní osoby celostátně hledané atd.

Zákon o Policii ČR dává policii oprávnění provést úkony nutné ke zjištění toto žnosti předvedené osoby. Jde zejména o vyslechnutí osoby k údajům potvrzujícím její totožnost a ověření těchto údajů v centrální evidenci obyvatel. Nevede-l i toto ke zjištění totožnosti, je zjišťovaná osoba povinna strpět služební úko ny nezbytné ke zjištění totožnosti, jakými jsou snímání otisků prstů, pořizová ní obrazových záznamů, zevní měření těla a zjišťování zvláštních tělesných zna mení. Posledně jmenované způsoby zjišťování totožnosti musí provádět vždy osob a stejného pohlaví s osobou zjišťovanou nebo lékař. Vždy však platí, pokud se nepodaří policii zjistit totožnost předvedené osoby ani takto, musí být taková osoba propuštěna nejpozději do 24 hodin od zadržení.

PŘEDVEDENÍ pachatele přestupku je dalším případem realizace výzvy - půjdete se mnou. Policista však musí odůvodnit takové předvedení obavou z pokračování pr otiprávního jednání nebo mařením řádného objasnění věci.

V tomto případě je policista povinen na žádost předvedeného vyrozumět o předve dení jeho blízké osoby. Jde o příbuzné v pokolení přímém, manžela či druha, so urozence, osvojitele či osvojence, anebo jiné osoby v poměru rodinném nebo obd obném. Ani v případě předvedení osoby přistižené při spáchání přestupku nesmí zadržení trvat déle než 24 hodin.

Ve všech případech předvedení musí být pořízen úřední záznam v němž mimo důvod y předvedení musí být zaznamenány všechny služební úkony v souvislosti s předv edením provedené.

ZAJIŠTĚNÍ osob je samostatným oprávněním policie směřujícím proti těm, kteří : 1) svým jednáním bezprostředně ohrožují svůj život anebo život nebo zdraví jin ých osob nebo majetek,

2) se pokusili o útěk při předvedení za účelem podání vysvětlení, jemuž se bez závažných důvodů nepodrobili,

3) se pokusili o útěk při zjišťování totožnosti 4) na policejním útvaru slovně uráží jiné osoby nebo policistu anebo úmyslně z nečisťuje či poškozuje zařízení nebo policejní majetek.

V případech zajištění osob platí zvláštní povinnosti policie pokud se týče ozn amovací povinnosti. Policista je povinen na požádání zajištěného oznámit zajiš tění osobám blízkým tak, jak je uvedeno v případě předvedení. Je-li však zadrž ena osoba mladší 18 let, je policista povinen neprodleně oznámit zajištění zák onnému zástupci zajištěné osoby. U vojáků se oznamuje zajištění nejbližší posá dkové správě nebo vojenskému útvaru.

I o zajištění je policista povinen sepsat úřední záznam. Ten musí obsahovat ja k důvody zajištění, tak i další okolnosti se zajištěním související. Za povšimnutí stojí zvláště ten důvod zajištění, který se opírá o slovní napad ení policisty. V takové zajištění se může proměnit jakýkoliv styk s policií vů bec. Následky pak jsou uvedeny jasně v ustanovení ş 156, odst. 3 trestního zák ona, který je znám pod názvem urážka veřejného činitele.

(Zajištění se může týkat též cizinců z důvodů ukončení pobytu nebo vyhoštění. To je však problematika, která se vymyká určení našeho seriálu.) Při zajištění z důvodu ohrožování života a zdraví či majetku nebo při pokusu o útěk, mohou policisté omezit pohyb zajištěné osoby připoutáním k vhodnému pře dmětu. Takové omezení pohybu takzvaně agresivních osob musí být ukončeno, jest liže důvod omezení pohybu pominul, nejdéle však po dvou hodinách. Využití toho to práva musí být uvedeno v úředním záznamu o zajištění.

Při předvedení a při zadržení mají policisté ještě jedno významné oprávnění. J ím je odebrání zbraně. Nejde však jen o odebrání pistole či nože. Zbraní se zd e rozumí vše, co může učinit důraznějším útok proti tělu člověka. Odebrání zbr aně musí být rovněž zaznamenáno v úředním záznamu o předvedení či zadržení. Po propuštění předvedení či zajištěné osoby musí být zbraň vrácena oproti podpis u. Je-li však zadržena zbraň, jejímuž vrácení brání zákonné důvody, musí být z ajištěnému či předvedenému po propuštění vydáno o odebrání zbraně potvrzení. J de o případ, kdy je odebrána zbraň držená nezákonně, například pistole držená bez zbrojního pasu.

DOBŘE MÍNĚNÉ RADY

Zákon o Polici ČR, zejména v těch ustanoveních, které dávají právo zajistit os obu pro slovní útoky na policistu (tzv.veřejného činitele) a které jim umožňuj í zajištěnou nebo předvedenou osobu i upoutat k pevnému předmětu, dává policis tům do ruky něco, čím si mnohdy mohou ulehčit práci a zastřít svoji neschopnos t. Tedy chovat se alespoň tak, jak je ustanoveno v paragrafu 6 zákona o Polici i ČR - tzn. zachovávat vždy důstojnost svoji i zadržených a předváděných osob. (Stalo se jakýmsi nedopatřením anebo možná záměrem, že k předvedení či zajišt ění policistou postačí, když u sebe nemáte průkaz totožnosti - OP. Pro pamětní ky revoluční euforie pouze připomeneme, že podobná oprávnění měla z našeho prá vního řádu, podle proklamací státních a politických představitelů zmizet. Doko nce se uvažovalo o úplném zrušení tzv. občanského průkazu, díky jehož existenc i jsme zůstali nadále přítomni v hlubokém totalitním systému. Evropa, do které chceme vstupovat, takovéto nadbytečnosti nezná. Jediným dokladem o totožnosti je mimo řidičského průkazu cestovní pas.)

Záleží pouze na vás, jestli svým chováním umožníte policistům zneužít jejich p ravomoce. Je v takovýchto případech velice těžké radit ke klidnému a zdrženliv ému chování vůči neoprávněně zakročujícímu policistovi, skutečností však je, ž e nic jiného v daném případě nezbývá.

Vždy však, stejně jako v případech, popsaných v předcházejících dílech, máte m ožnost úřední záznam - protokol o předvedení či zajištění odmítnout podepsat, nebo k podpisu připojit svoje výhrady. O ně pak můžete opřít svoji případnou s tížnost na chování a postup policistů.

(pokračování příště)

* redakce NN *