--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kořínek Marek
Název: Kulisy a zákulisí OF
Zdroj: NN Ročník........: 0006/011 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KULISY A ZÁKULISÍ OBČANSKÉHO FÓRA aneb jak se vyráběl samet -------------------------------

Zločinci zametají stopy

****************VAŠKU, TENTO PODNADPIS ZALOM DO TEXTU******** -------------------------------

...řidiči těchto vozidel byli operativní pracovníci z jiných odborů StB, jeji chž jména neznám. Všichni, t. j. 6 osob, jsme nastoupili do vozidel a pod přím ým vedením plk. JUDr. Gbelce, který kolonu vedl v osobním služebním vozidle, s e celá kolona přesunula do objektu sovětské armády v Bruntále. P-ijeli jsme na místo zhruba po dvacáté hodině. Zde jsme již byli očekáváni a z reakcí zdejší ch vojáků bylo patrné, že celá věc je p-edem domluvena pravděpodobně plk. JUDr . Gbelcem, který ji na místě - celý postup řídil. Nákladní vozidla zacouvala k e kotelně, kde byly kotle na tuhá paliva. Pytle z vozidel jsme osobně přenášel i ke kotlům a bez rozpečetění byly celé spalovány. Toto nám trvalo zhruba do p ůlnoci. Po celou dobu byla likvidační skupina pohromadě a žádné materiály neby ly odneseny a podle mého veškeré pytle byly spáleny. Řídící celé akce - plk. G belec - nebyl s námi celou dobu. Nepravidelně odcházel a opět přicházel... Tolik svědectví jednoho z příslušníků StB, který se přímo zúčastnil zametán í stop po činnosti jedné ze světoznámých zločineckých organizací - Komunistick é strany Československa a její tajné policie, československé obdobě nacistické ho

Gestapa, Státní Bezpečnosti.

Dne 1.12.1989 rozeslal náměstek ministra vnitra ČSSR generálporučík ing. Al oiz Lorenc, CsC, všem náčelníkům správ v krajích a XII. správě SNB, (tedy ne c entrále StB v Praze!) přísně tajný rozkaz mimo pořadí, pod číslem jednacím nz- 00671/89 v tomto znění:

---------------------------------------------------------------- POKYN I. NÁMĚSTKA MV ČSSR.

*****VAŠKU, DO RÁMEČKU******* Stávající manuální způsob práce v archivech a při vedení svazkové agendy neo dpovídá současným požadavkům uživatelů. V řadě případů jsou vedeny materiály, které ztratily státonbezpečnostní hodnotu, současně narůstají požadaviky na sk ladovací prostory, které jsou zcela přeplněny. Naturální podoba písemností nev yhovuje zásadám konspirace a nelze je zabezpečit při situaci ohrožení branné p ohotovosti státu.

K odstranění těchto nedostatků nařizuji: a:) Ve všech operativních archivech čs. kontrarozvědky realizovat jednotné v edení operativních fondů.

- fond TS (tajných spolupracovníků - pozn. red.) ve kterém budou vytříděné svazky TS, schůzkových bytů, kandidátů tajné sp olupráce a důvěrníků.

- fond KR (kontrarozvědky - p. red.)

ve kterém budou vedeny vytříděné svazky KR, spisy PO (prověřovaných osob) a NO (nepřátelských osob)

- fond OB (objektových svazků), ve kterém budou vedeny vytříděné objektové svazky.

- fond T (taktický) ponechat ve stávající podobě. - fond V (vyšetřovací) - vyšetřovací spisy.

b) vytřídění archívních materiálů provést podle následujících kritérií: fond TS - ponechat pouze seznam dokumentů,seznam osob,zprávu o získání memoran dů,závazek slib kompromitující materyály, poslední návrh na uložení fond KR - ponechat pouze seznami dokumentů, seznam osob, návrh na zavedení vyh odnocení a závěrečnou zprávu

fond OB - ponechat seznam dokumentů a osob, vyhodnocení a závěrečnou zprávu fond T - ponechat ve stávající podobě, případně rozhodnout o jeho zničení jako celku

fond V - vytřídit materiály operativního významu, pokud se ve svazku nacházejí , ostatní materiály ponechat v naturální podobě

fond Z - přehodnotit dobu uložení dle předpisu A - oper II-I, zbývající materi ály zpracovat na mikrofiše

fond H - vytřídit a ponechat materiály, které z historických hledisek dokument ují činnost kontrarozvědky

archivní materiály osobám starším 70let bez přefilmování zničit c) náčelníci zpráv StB a náčelník XII. S SNB zajistí provedení: vytřídění archivních materiálů z fondu TS, KŘ a OB s cílem podstatně redukovat objem archíválijí

- podle harmonogramu SEO VOS FMV převezou takto redukované fondy na toto praco viště, kde bude provedeno jeho nafilmování a převedení na mikrofiše. Po proved ené kontrole budou písemnosti zničeny - ke splnění tohoto úkolu vyčlenit přimě řený počet příslušníků a dále pro převoz materiílů a obsluhu reprografické lin ky .

Vytřídění živých svazků :

a) ve svazcích TS ponechat pouze seznam dokumentů, seznam osob, zpráv o získán í, aktualizované memorandumm, závazek, kompromitující materiály, závažnou doku mentaci, zbytek neprodleně skartovat. (Zvýraznění textu redakcí) b )Signální, osobní, pátrací - dle povahy objektové svazky, buď přes SO skarto vat nebo ponechat: seznam osob, seznam dokumentů, návrh na zavedení, vyhodnoce ní, závažné dokumenty, kompromitující materiály, zbytek skartovat. Při skartac i tajných a přísně tajných materiálů postupovat dle směrnic. c) Okamžitě skartovat všechny záchyty z přestavby, nákupu, záznamy z diagramů, vrátit neprodleně VI správě SNB (šest. odboru) po linii ochrany ekonomiky a v nějšího zpravodajství postupovat diferencovaně. U agentury, ktrerá pracovala n a objektech vnitřní linie, postupovat podle bodu a) o způsobu zpracování mater iálů určených k zaznamenání na mikrofiše budete vyrozumněni, o uložení dokumen tační a kompromitujících materiálů budete vyrozumněni také. Je potřebné postup ovat tak, aby na útvarech nezůstaly materiály, jež by měly vzhledem k současné mu politickému uspořádání kompromitující charakter. Vytříděné materiály je pot řebné urychleně zničit za dodrření příslušných bezpečnostních opatření apod. I. náměstek MV ČSSR genpor. Ing. Alois Lorenc, CsC ----------------------------------------------------------------- 8.12.1989, následoval další Lorencův pokyn.

Kupodivu zcela identickký až na jednu "maličkost". Zmizela z něj instrukce, aby na útvarech nezůstaly materiály, jež by měly vzhledem k současnému politic kému uspořádání komromitující charakter. Tentýž den, tedy 8.12.1989 byl rozesl án další pokyn genpor. Aloise Lorence po č.j. OB - 00153 - 01 - 89, avizující, že bude vydán nový pokyn ve věci skartace a současně nařizující skartaci prvn ího pokynu z 1.12.1989 č.j. NZ - 006721/89!!!

Do třetice přišel ještě téhož dne v 17.33 hod na uvedené adresy nový pokyn, kt erým Lorenc zakazuje s okamžitou platností vytřiďování a ničení veškerých píse mností FMV. V celém Československu pouze náčelník východoslovenské správy StB našel v sobě dost odvahy a zodpovědnosti a skartaci odmitl. Zde jsou jména některých příslušníků správy StB Jihomoravského kraje, kteří se na realizaci nezákonných pokynů Aloise Lorence aktivně podíleli: JUDr. Drahovzal Josef, pplk., 13.11.1944, bytem Brno, Kubíkova 2 (Dnes předsed a přestupkové komise pro Brno - střed)

Kbelec Rostislav, plk. 12.5.1934, bytem Brno, Poznaňská 18

JUDr. Hrabal Jindřich, 18.9.1950, bytem Brno, Novoměstskjá 39 Kozák Zbyněk, kpt., 8.12. 1950, bytem Brno, Zemědělská 22 (prošel úspěšně prov ěrkami a byl zařazen k VB)

Koutný František, mjr., 10.3.1949, Brno, U Velké ceny 14. Otáhal Vladimír, pplk., 9.4.1941, bytem Brno, Kujbyševova 1. JUDr. Vaňura Jindřich, kpt., 3.7.1947, bytem Brno, Vaňhalova 5 JUDr. Pořízka Adolf, pplk., 4.8.1936, bytem Brno, Vaňhalova 7 Rozsypal Antonín, pplk., 29.1.1938, Bytem Brno, Vaňhalova 9 JUDr. Puklický Jan, plk. 30.5.1940, bytem Brno, Zemědělská 10 Roller Jan, mjr., 5.2.1946, bytem Brno, Kalinova 3 (prošel úspěšně prověrkami a byl zařazen k VB)

Ing. Šobáň Josef, plk., 13.5.1934, bytem Ostrava, Fifejdy 2790 Ing. Levíček Jan, pplk., 3.12.1944, bytem Brno, Hroznová 38, (odpovědný za akc i NORBERT, prošel úspěšně prověrkami a byl zařazen k VB)

Výsledek akce

Ze stručných zápisků pocházejících z jednání prověrkové komise si můžeme uděla t alespoň řástečný obraz o průběhu a výsledcích akce, která má svoji obdobu a precedens v likvidaci materiálů Gestapa na konci druhé světové války. Fond Tajných spolupracovníků byl dle svědectví účastníků akce zničen úplně.

Fond kontrarozvědky byl vytříděn.

Tzv. mrtvá kartotéka byla zničena,

"T" fond - zničen,

materiály k osobám starším 70 let - zničeny, fond "Z" - fond rozpracovaných akcí byl blokován. Z fondu kontrarozvědky se vybraly krátké obsahy s tím, že se po vytřídění uloží na mikrofiše. Koutný př inášel rozkazy z porady u náčelníka S-StB, svazky II. odboru byly vytřiďovány tak, že na registraci byly dodány jenom závěrečné zprávy, pak se skartovalo vš echno. Rozhodlo prý o tom vedení, na pracovišti OAO nikdo nemohl ovlivnit, co se mělo a co nemělo skartovat. Co se skartovalo, podchytili, udělali sjetinu d o počítače a předali do Prahy - p. Formánkovi, dále se to evidovalo v registra čních protokolech. Z Prahy si pro sjetinu přijeli mjr. Josef Rambousek a kpt. Jiří Novák, měli pověření od p. Formánka, kvůli sjetině byli v Brně jednou, v zhledem k tomu, že Brno rozjíždělo výpočetní středisko, srovnávali údaje s Pra hou

- kód k počítači na vyjmutí záznamů není zničen, fond JPF - je kompletně ulože n v počítači, záznamy z počítače je možno vyvolat, skartace se zúčastnili také pracovníci OLK - z příkazu náčelníka správy, oprávnění ke styku s utajovanými skutečnostmi.

- Vykypěl dal příkaz ke skartaci "NO", o likvidaci JPF rozhodl náčelník správy , ZI jsou uvedeny v počítači, p. Puklický, na OAO duplicitní karty údajů o TS - evidence TS byla všech, přes registr jde všechno, v šifře výjimka pro VI. od bor nebyla uvedena, nebylo tam výslovně uvedeno, že VI. nemá něco skartovat - o ničení lustračních karet - Perničková, Novotná - uvedly, že neví, kdo je n ičil. Lustrační karty byly skartovány v době od 1. - 8. 12. na příkaz p. Pukli ckého, lustrace se skartovala kompletně celá, je v počítači, stejné karty jsou v Praze, tam se nezničily, živá kartotéka - údaje se oživovaly, při přechodu na počítač byly všechny údaje v počítači

- archivní pásky z Kanic byly převezeny do budovy KS SNB, asi v 1 exempláři, n eví přesně, archivní pásky se převáží ve speciální tašce, která se zamyká a pe četí.

- šifra k ukončení skartace došla 8. 12., skartace se ukončila, zbyla řada mat eriálů, které se už skartovat nestihly, jsou v archivu na hromadě, řada materi álů se nestačila už ani odvézt, od 8. do 12. 12. o své újmě už údajně nikdo ni c neskartoval. Příslušníci komunistického gestapa

před komisí

Při prověrce bývalého příslušníka StB npor. Jiřího KUBICI, nar. 1. 5. 1950, vy pověděl prověřovaný, že dostal příkaz od náčelníka Havelky, asi ve čtvrtek, ab y skartoval všechny otisky, a to i ty, na kterých pracoval ještě ve středu. Ty to tzv. nosiče sešrotoval a pálil podobně jako fotokopie.

Spálil celkem asi 10 pytlů sešrotovaného materiálu, pokud ho bylo možno šrotov at. Přicházeli i jiní pracovníci, ale pouze ze VI. odboru, kteří přinášeli i r ůzné písemnosti, staré kalendáře, poznámky apod.

Někdy počátkem ledna 1990 se prověřovaný zúčastnil převozu zachovaných karet a kce VÁZA, kterých bylo asi 50 pytlů. Tyto pytle byly uloženy v prostoru pod po dlahou chodby v 1. suterénu, která vede k počítači. Prověřovaný sám se nezúčas tnil vynětí pytlů, ale ukládání těchto pytlů do vozidla Avie. Celá akce začala kolem 19.00 hod. a řídil ji osobně náčelník Havelka. Avii řídil Libor Veselý. V igelitových pytlích byly uloženy i čisté karty. Při přepravě jel jeden osob ní vůz před Avií a druhý vůz za Avií. Při nakládání igelitových pytlů byl přít omen pplk. Antonín Rozsypal - náčelník objektu KS Kanice. V budově KS SNB čeka l na náklad pplk. Bohumil Hájek, který se zástupcem náčelníka VI. odboru mjr. Havelkou organizoval ukládání přivezených materiálů v 1. poschodí v chodbě VI. odboru.

Při prověrce bývalé příslušnice StB pprap. Jitky MATUŠÍKOVÉ bylo zjištěno, že ještě před 1. 12. 1989, t. j. k 30. 11. 1989, uskutečňovala na rozkaz pplk. Po línka přípravu skartace. Dne 1. 12. 1989 byla seznámena s rozkazem o skartaci jen všeobecně, takže pojem "kompromentující dokumenty" jí nebyl znám. Na skart aci pracovala i v neděli 3. 12. 1989, ale jenom na III. odboru. ---------------------------------------------------------------- ******************** VAŠKU, DO RÁMEČKU ************************* V Brně dne 17. dubna 1990, prověřovaný příslušník StB

DOHNAL Libor, narozen 24. 4. 1954 - oblastní odbor Brno. Vzhledem k neobjasněnosti některých okolností byl předvolán podruhé. Sdělil: na předchozím pohovoru řekl 95 % pravdy, 5 % zamlčel, protože měl stra ch z pana Drahovzala, náč. oblastního odboru S StB Brno, a bývalých struktur, zejména na základě níže uvedených skutečností:

"Drahovzal je bezohledný člověk, když se opil, každému sliboval vyhazov, nadáv al každému do prasat lenošných, líná kurvo, já Tě zlikviduji", při marodění vy hrožoval, jestli nepřestaneš marodit, dám Tě k dispozici, komunista nemarodí, atd.

- To, že pracoval na IDC, nesdělil proto, že p. Drahovzal je svolal, a řekl: z akazuji jakýmkoliv způsobem mluvit o IDC, IDC se zde nikdy nedělala, - mezi čtyřma očima Dohnalovi řekl, dnes je situace v náš neprospěch, ale my s e dozvíme, kdo mluvil, a ještě není všem dnům konec a účet budeme předkládat m y,

- na základě těchto skutečností měl strach o svoji osobu, a proto jsem o IDC n emluvil,

- Drahovzal se snažil na každého vidět nějaký prohřešek, a tím tuto osobu udrž et na uzdě, aby proti němu nikdo nemohl mluvit.

Dne 25. 4. 1990 byli odvoláni z domu čtyři pracovníci Obl. odboru StB Brno pp. Vrážel, Drahovzal, Vrážel, Ficner, Dohnal, jako sekretářka Binková. Byl zde s e souhlasem ministra pracovník I. S SNB Praha Polabský. Důvodem bylo zajištění odvozu materiálů obl. odboru do Prahy. Odvoz má zajistit Roler, zást. náč. ob l. odboru Brno - není prověřen, Švamberk a Binková.

Vzhledem k tomu, že zde figuruje šifra náč. I. S SNB Prahy ke skartaci před 27 . 11. 1989, později šifra Lorence, je možné, že by nedoceněním těchto šifer mo hlo po dojití do Prahy ke skartaci.

Náč. KS SNB Brno po informaci slíbil zajištění těchto šifer před odvozem. Provedeným pohovorem s náč. hospodářského odboru bylo zjištěno, že na ul. Cejl Brno jsou asi ve třech místnostech uloženy materiály na skartaci, které nebyl y odvezeny do papíren. Klíče od těchto místností má p. Sedláček, sekret. N KS SNB Brno. Dále byl činěn nátlak na náč. hosp. odboru KS SNB Brno s tím, aby by ly zničeny karty aktivních záloh, nebylo provedeno, zálohy založeny v zapečetě né krabici v trezoru u náč. hosp. odboru. Pokyn vydal bývalý náč. KS SNB Brno p. Šobáň, náč. KS SNB Brno, o uložení skartu v souč. době neví, nikdo jeho oso bu neinformoval.

----------------------------------------------------------------- Prověřovaná prap. Zdenka HLADÍKOVÁ, narozena 15. 3. 1953,

měla na starosti ZFP, prověrky branců, evidenci kádrových a kázeňských rozkazů , byla na sekretariátě u p. Puklického

po 17. 11. 1989: ZFP, brance, asi 1. 12. 1989 byli p. Koutným seznámeni se šif rou gen. Lorence, šifru neviděla, náčelník ji přečetl, bylo jim sděleno, že ko mpromitující materiál se má nachystat - myslí si, že jí osobně se to netýkalo, nachystala si ZFP a brance, pro běžnou skartaci, předložila p. Honsové písemn osti, které byly pro běžnou skartaci, ta to předložila p. Koutnému, ten to vyt řídil, s pí. Honsovou skartovali ZFP a brance (v pondělí), doklady na ZFP má u loženy ve skříni, branci - jeden ročník, ostatní má v zapečetěné skříni, potom asi 2 x byla vyslána do archivu (přes den), kde trhala papíry (vytříděné mate riály), obsah písemností neznala, roztrhané papíry dávali do pytlů, myslí si, že se pytle zavázaly a pečetily, kde se ,mukládaly, neví, v archivu bylo víc l idí, myslí si, že ze všech odborů, myslí si, že to byl vytříděný materiál, roz trhaný, ne sešrotovaný, na pracovišti jí zůstali branci a doklady ZFP, nic z t oho není zničeno, pouze byla běžná skartace pro rok 1990, doklady za ZFP má ul oženy asi 5 let, branci-skartační doba 3 roky

- u p. Puklického byla od poloviny ledna roku 1989, bývaly u něho porady a dok lad, tam se podávala káva...

Prověřovaný nstržm. Radek HOLÁSEK, nar. 14. 4. 1966, bytem Brno, Rolnická 11

- před 17. 11. 1989: pracoval na akcích Malíř (Prostějovsko), STYK, SOKL, p. Š abata, Šabata ml., Cibulka, v průběhu BVV diplomatem, akce Zbrojovka Uherský B rod

- SKARTACE: na vlastním pracovišti se ničily sešity, zúčastnil se skartace u n áčelníka mjr. Duby, asi začátkem prosince, skartace probíhala (Kořínek, Šimeče k, Kajanovič, Kinc, Čaderský, Dofek, Bartůšek, Rábelová-Belatková, Žaludová, D uba), spisy z kanceláře p. Belatkové, skartace probíhala od večera do rána, z doslechu ví, že se materiály odvážely do papíren, spolupracovníci dělali těmto vozidlům doprovod, vozidla jezdila na severní Moravu, asi do Bruntálu... Prověřovaný por. Václav HORÁK, nar. 30. 3. 1960,

bytem Brno, Prušánecká 13. SKARTACE: asi 5 lidí z pracoviště - p. Veleba, dal ší si už nepamatuje, p. Peška dal příkaz, nastoupili na KS SNB - v nočních hod inách na pracovišti IV. odboru prováděli skartaci, analytické pracoviště ničil o vlastní poznámky, v ranních hodinách na příkaz pracoviště ničilo vlastní poz námky, v ranních hodinách na příkaz p. Pešky doprovázeli dvě AVIE z KS SNB (do provodná vozidla byla 4), p. Soldán, Suchý, Šťastník, Peška, Otáhal - ten akci řídil, asi začátkem prosince, jeli směrem na Kuřim, on s p. Suchým odjeli dří v, ostatní vozidla ještě zůstala, ví, že v Kanicích je součást VI. odboru, kdo tam pálil materiály, ani neví...

K otázce porušování poštovního tajemství uvádí: korespondenci neotevírali, pou ze zajišťovali ze schránky.

Prověřovaný nstržm. Jaroslav VELEBA, narozen 11. 5. 1963, bytem Brno, Stamicov a 5 dříve byl u MV zaměstnán jeho tchán-František Kincl.

- SKARTACE: prováděla se na rozkaz náčelníka mjr. Duby, ve 3. poschodí, naprot i kanceláře mjr. Duby, spisy z 2. oddělení, byly to svodky, mapky sledování, s kartace se prováděla přes noc - od 16.00 hod. do rána, dále se zúčastnili p. Š imeček, Holásek, náčelník mjr. Duba, sekretářky - všechny pp. Belatková, Žalud ová, Levová, Bartůšek, zúčastnili se pouze pracovníci IV. odboru, doprovod nák ladním vozidlům vezoucím skart - nebyl.

- někdy se vybíraly poštovní schránky, dopisy se předávaly náčelníkovi oddělen í.

Por. Miroslav ŠIMEČEK, narozen 21. 10. 1951, bytem Újezd u Brna, ul. 9. května 782.

- SKARTACE: náčelník mjr. Duba zavolal p. Peškovi nebo p. Pospíšilovi (neví př esně), aby asi 5 jich přišlo na KS SNB, kde se prováděla skartace, asi koncem listopadu, na skartaci z jejich pracoviště byli vyslání: p. Kořínek, Veleba, Č aderský, myslí si, že se ničily písemnosti pouze z vlastního pracoviště, skart ace trvala asi od 18.00 hod. do rána, ráno přijeli p. Dofek a Zápařka, jako do provod nákladních vozidel z KS SNB se nezúčastnil.

Npor. Miroslav ZRNA, narozen 10. 8. 1956, bytem Brno, Renneská 33. Společně s Jaromírem Černým skartovali čísla agentů ze svazků.

- SKARTACE: asi 2. - . 12. 1989 pan Jeřábek, náčelník odd. je seznámil s rozka zem býv. 1. nám. Lorence, odstraňovali ze svazků čísla agentů, skartaci provád ěl v 1. poschodí, asi 3. 12. 1989 přišel p. Jeřábek a dal mu pokyn, aby jel do Zastávky s naloženou Avií, ve škole měli materiály spálit, střídali se, dále tam přijel p. Jaromír Černý, jeli ve furgonu řidič p. Zrna a p. Vavřík, osobní vozidla je nedoprovázela.

Prověřovaný Rostislav SOLDÁN, narozen 29. 7. 1953, bytem Brno, Černého 20

- zařazen jako vedoucí starší referent IV. odboru, 2. oddělení - byl od roku 1979 člen KSČ.

- SKARTACE: začátkem prosince ho zavolal mjr. Peška a řekl, aby se zeptal, kdo se chce podílet přes noc na skartování materiálů, z prac. skupiny se přihlási l p. Veleba, byl Kořínek, Šimeček, Čaderský, Holásek, skartace se prováděla na KS SNB, myslí si, že v kanceláři mjr. Duby, na vlastním pracovišti se nic nes kartovalo, doprovázely se dvě nákladní Avie, v ranních hodinách asi kolem 05.0 0 hod. někdy v prosinci, doprovodná vozidla byla čtyři, začátkem prosince mjr. Peška šel za pplk. Otáhalem pro informace, mělo se jednat o doprovod do papír en za Tišnov, řidiče Avií nezná, Avie dojely do Doubravníku, p. Otáhal byl vel itelem akce.

Prověřovaný npor. Petr ČADERSKÝ, narozen 11. 8. 1959, bytem Brno, J. Faimonové 26.

- před 17. 11. 1989: akce po linii II. odboru - p. Vidlařová, Šabata, Šabata m l., p. Pospíchal, Holcnerová, v době veletrhů diplomaté, akce MALÍŘ v okolí Pr ostějova.

SKARTACE: zúčastnil se na KS SNB na IV. odboru, bylo jich asi 10-12, příkaz d ostali od náčelníka oddělení p. Pospíšila, skartace se prováděla začátkem pros ince, zúčastnily se sekretářky p. Belatková, skartace se prováděla přes noc, n a vlastním pracovišti uvádí, že p. Kousal likvidoval stranické věci, p. Čaders ký v průběhu prosince doprovázel nákladní vozidla z KS SNB, dvě AVIE, příkaz v ydal náčelník oddělení, vyjížděli asi v 02.30 hod., doprovodná vozidla byla dv ě, doprovod tvořili p. Čaderský, Kinc, Dofek, Kořínek, dojeli do Bruntálu před kasárna a vraceli se zpět, akci velel buď p. Dofek, nebo Kořínek. Prověřovaný npor. Bohumil ČECH, narozen 2. 9. 1955,

bytem Brno, Synkova 12@.

Člen KSČ od roku 1976

- SKARTACE: v sobotu nebo v neděli přišel do práce, už tady byla většina lidí, na vlastním pracovišti v podstatě nebylo co skartovávat, měli tam kopie od do žádanek, to bylo pouze charakteru "T", náčelníkem byl poslán do archivu, tam b yl asi 5 dnů, ve dne, bylo tam asi 8-10 lidí, na stůl mu dali vytříděné písemn osti, papíry trhal a dával do pytle, pytle se zavázaly a dávaly se do místnost i vedle archivu - asi do studovny, pytlů tam bylo dost, ví, že se pytle odváže ly, sám se odvozu neúčastnil, pytle odnášeli ke dveřím u závodní jídelny, byla tam modrá skříňová Avie, u nakládání byl asi pplk. Otáhal, odvozu se nezúčast nil ani jako doprovod.

Prověřovaná prap. Hana CHLÁDKOVÁ, narozena 19. 1. 1952, bytem Brno, Jírova 17, zařazena jako referent OAO S-StB.

K otázce SKARTACE - Chod archivu běžel normálně až do začátku prosince, začátk em prosince měla OČR, byla odvolána z domu, na pracovišti probíhala skartace n a základě šifry, šifru viděla, byla delší než zde (před komisí - pozn. red.) p ředložená - jeden delší papír, i jiné formulace, rozvedeno, co se má provést s jednotlivými agendami, až v průběhu týdne, asi ve středu večer, byla tady asi 2 nebo 3 nest, náčelník p. Koutný jí vzkázal po manželovi, byla seznámena, co na pracovišti probíhá, byla členem skartační komise, podle šifry pomáhala tří dit spisy - ze všech odborů, v šifře bylo uvedeno, co se má ponechat a co vytř ídit, operativní fond - ponechat zahájení svazku, v šifře bylo uvedeno, že se má zničit materiál, který by byl v současné situaci považován za kompromitujíc í, náčelník Koutný dal pokyn, že jsou to agenturní materiály, trhaly se svazky osob, které měly víc než 60 let fyzického věku, dále svazky, u nichž už byla prošlá skartační lhůta, dále svazky, kde nebyly žádné státobezpečnostní poznat ky, ve skartační komisi byl náčelník, zástupce - p. Koutný, Krkoška, Kábelová, Dědičová, Chládková, svazky se roztrhaly a daly do pytle, ty se zavázaly a za lepily, pytle se dávaly do místnosti, která je před vlastním archivem, myslí s i, že kdyby si někdo chtěl nějaké materiály odnést, bylo by to možné, další sk artace se nezúčastnila, byla u skartace pouze archivních materiálů, z každého odboru byli přítomni pracovníci, celkem asi 15 - 20 lidí.

pokračování příště připravil

Marek KOŘÍNEK