--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Beer Albín
Název: Je antikomunismus aktuální ještě dnes ?
Zdroj: NN Ročník........: 0006/012 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

JE ANTIKOMUNISMUS AKTUÁLNÍ JEŠTĚ DNES? Dne 3. března 1996 v Dělnickém domě Soci lní demokracie v 16.00 hodin byla zah jena předvolební kampaň v Břeclavi n vštěvou M. Zemana na mítinku s veřejností a členy strany. Problematika předvolebního kl ní, dotazů byla běžn , až na boonmot předsedy SSD M. Zemana, který prohl sil, že antikomunismus je dnes již jakousi přežitou platformou a dobově už zastaral. Ještě z plena mu bylo oponov no, ale bylo zřejmé, že zde snaha celou z ležitost zlehčovat a jak se řík "smést ze stolu".

Vyjadřují hluboké přesvědčení mnoha našich občanů a zřejmě i organizací, že komunismus není zcela mrtev a ani jeho pohrobkové se nevzdali svých pl nů a iluzí obnovit diktaturu proletari tu. "Je ur žkou mor lky, že ani po rozs hlém odsouzení Stalinových zločinů na území toho, čemu se kdysi říkalo sovětský blok, nebyl postaven před soud za stalinské zločiny ani jeden jediný funkcion ř tajné policie, velitel koncentračního t bora, trýznitel nebo popravčí." (Zbigniew Brzezinski: Bez kontroly, str. 25, Viktoria Publishing 1993).

A parafr zovaně může konstatovat, že un s není situace o mnoho lepší. Parlamentní komise pro vyšetřov ní zločinů komunismu a jmenovitě akcí Norbert, Vlna, Z sah, Krkonoše, si d v příliš na čas a odpovšdně řík m, že se to všem jeví jako snaha zahr t všechny tyto kauzy do autu. Jedna z dezinformačních iluzí rozšiřovan StB mluví o tom, že vlastně k akci Norbert ž dné koncentrační t bory nebyly, ačkoliv je věcně již zn m jejich existence. A hlavně se holedbají tím, že prý nikdo nebyl likvidov n a sama likvidace je zpochybněna. V minulém čl nku jsme se zmínili v souvislosti s akcí Norbert o katynskén syndromu. Vzhledem k tomu, že fakta o tomto zamlžovaném problému jsou veřejnosti poř d m lo zn m , posíl m v m kopii jasných rozhodnutí stalinského výkvětu, který p r str nkami papíru poslal na smrt 25.000 polských důstojníků, majitelů tov ren, prostě bez nads zky - společenské elity země.

A u n s akce Norbert měla stejný účel a vyj dřen likvidace měla mít stajné prostředky podle "vzoru" uplatňovaného v SSSR. Snad se ani dnes nechce věřit, že na pěti listech papíru byl rozhodnut takový masakr a to vše se ještě řešilo výslovně "bez předvol ní zatčených a bez předložení obvinění".

A cel akce Norbert měla stejný z kladní scén ř: s překvapením pozatýkat a svést do internačních t borů nejvíce aktivní opozici, nic jim neohlašovat a docela prostě je likvidovat".

Cel zastírací politika StB se snažila po léta také u n s vytv řet dojem, že nějaké "seznamy" neexistují, dokonce G. Hus k 17. dubna 1970 na městské konferenci KS prohlašuje, že všechny tyto koluující f my jsou neopr vněné.

Zrovna tak arm dní vedení popír existenci "seznamů" a dokonce dodnes pomětníci na Okresních vojenských spr v ch v m budou tvrdit, že ž dn razítka "N" a "Z" nebo "P" nikdy neviděli, ačkoliv se na mnoha osobních spisech nach zejí.

Prolhanost, farizejství, zastírací manévry, lži tvoří podstatnou č st dřívější činnosti StB, kter i dnes m vytvořit dojem, že to vše "nebylo tak strašné" jak n m to třeba připomínají fakta uveřejňovan v Necenzurovaných novin ch.

Vyjadřují přesvědčení, že jakékoliv zlehčov ní zkušeností se zločiny komunismu by bylo neodpustitelné a že je přímo nezbytné odhalovat jeho pravou tv ř.

Bylo by také dobré si uvědomit, že o mnoha věcech a aktivit ch nezůst valy ž dné písemné dokumenty a pr vě ta nejz važnější rozhodnutí se děla cestou "doporučení" "nějak se poradit", "radik lní opatření", "vyřešení problému" a podobně a to ještě cestou ústní domluvy a instrukcí. Zejména po roce 1968 přece jenom byli estéb ci chytřejší a opatrnější, aby po nich nezůst valy dokumenty.

Ovšem to co je, n m vlastně stačí a vlastní fakta jsou ještě otřesnější. Snad by i přispěla tzv. memo rov literatura, kter by pomohla osvětlit více osobních tragédií i životních osudů postižených lidí.

Komunismus není mrtev a rozhodně ne jeho duch a praktiky a zvl ště pak mocenské iluze. Tak to se tedy pane M. Zemane škaredě mýlíte!

Albín BEER, sociolog a historik