--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Naléhavá žádost evropským institucím
Zdroj: NN Ročník........: 0006/013 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Naléhavá žádost evropským institucím. Předseda Sdružení československých politických vězňů v exilu, člen výkonného výboru a středočeský leadr Pravého bloku, 91 letý JUDr. ing. Jaroslav Anděl zaslal dnes dopoledne ze svého švýcarského sídla naléhavou žádost, týkající se letošních parlamentních voleb v ČR, adresovanou generálnímu sekretariátu Rady Evropy, Evropské radě ministrů, Evropskému parlamentu a Evropské komisi pro lidská práva.

JUDr. ing. Jaroslav Anděl se obrací na uvedené instituce se souhlasem a pověřením vedení Pravého bloku a žádá, aby učinily taková opatření, jimiž bude zajištěno, že Česká republika jako člen Rady Evropy bude respektovat, dodržovat a ve své právní praxi aplikovat ustanovení Konvence k ochraně lidských práv a základních svobod a její dodatkové protokoly, k čemuž se 1. ledna 1993 ve své rezoluci, adresované Radě Evropy zavázala. V žádosti je konstatováno, že statisíce občanů není se současným společenským vývojem spokojeno a snaží se proto demokratickým způsobem tyto poměry změnit, což je možné právě jen jednou za čtyři roky volbami do Parlamentu České republiky. Toto právo jim však bylo vědomě a záměrně upřeno antidemokratickým volebním zákonem, obzvláště pak ustanovením ş 35 odst. 2 a 3 zákona 247/95 Sb. (kauce - podobný zásah do práv občanů pamatuje český národ naposledy v roce 1907, kdy byl tzv. volební cenzus v právním řádu habsburské monarchie odstraněn a je proto naprostým anachronismem v demokratickém státě zavádět něco podobného, co bylo v autokratické monarchii zrušeno před 90 lety).

Ustanovením tohoto paragrafu porušila Česká republika článek 3 prvního dodatkového protokolu ke Konvenci Evropské rady a nezajistila "svobodné vyjádření názoru lidu při volbě zákonodárného sboru", jak byla povinna, ale naopak úmyslně znemožnila splnění tohoto článku 3, prvního dodatkového protokolu tím, že za pomoci ş 35 zák. 247/95 Sb., odejmula statisícům občanů, mezi nimiž jsou hojně zastoupeni příznivci nové a mladé politické strany Pravý blok, jejich základní lidské a občanské právo - t.j. právo volit a být volen. Tímto problémem se zabýval Ústavní soud ČR, který svým nálezem ze dne 15. května 1996 neshledal ve znění volebního zákona závad. Je naprosto zjevné, že "nález ÚS ČR" je politickým aktem a ne aktem práva, neboť nelze připustit, že by sedm soudců, kteří se vyslovili pro zachování kaucí neznali znění zmiňovaného dodatkového protokolu.

V závěru svého dopisu vyzývá JUDr. ing. Jaroslav Anděl aby uvedené instituce "ihned a neprodleně požádaly prezidenta a vládu ČR", aby okamžitě zajistily aktivní a pasivní účast Pravého bloku v letošních parlamentních volbách a splnily tak svůj závazek spojený s členstvím České republiky v Radě Evropy. Přispějete tím k "nutnému posílení demokracie v malé, ale přesto významné zemi v samém středu Evropy i k zdůraznění prestiže a významu Rady Evropy pro politickou a právní stabilitu evropských zemí". (Stručný výtah z osmi stránkového elaborátu, postoupeného uvedeným institucím.)

V Praze 24. května 1996

Přemysl Vachalovský (mluvčí PB)