--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Dopis od ministra vnitra
Zdroj: NN Ročník........: 0006/013 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

DRUHÝ DOPIS OD MINISTRA VNITRA

V NN/06/96 na str. 05 je opis dopisu ministra vnitra poslanci Jiřímu Karasovi. Z dopisu vyplývá, že ministr je zase svými podřízenými obelháván. Ministr je přesvědčen, že Lumír Šimeček po zranění vyškovskými policisty byl dva týdny v pracovní neschopnosti, ale je skutečností, že Šimečkova pracovní neschopnost přesáhla délku sedmi týdnů.

A máme tu už další dopis:

Č.j.: KM-388/95-PL 19.ledna 1996

Vážený pane poslanče,

v návaznosti na můj dopis ze dne 18. 12. 1995 Vám podávám informaci o provedeném šetření Inspekce MV k zákroku policistů před budovou Ústavního soudu v Brně 17. 11. 1995.

V souvislosti s tímto šetřením byly provedeny výslechy údajných poškozených ing. arch. Lumíra Šimečka, Jana Honnera a Jiřího Wonky. Dále byli vyslechnuti policisté, kteří se podíleli na zákroku por. Petr Diatka a kpt. Jiří Šamánek, rovněž byly získány jejich úřední záznamy, jakož i záznamy dalších policistů. Dále byly (hrubka!) vyslechnuti pracovníci sdělovacích prostředků Renata Bernardi - TV NOVA, Petr Vozdecký - Expres Morava, Vavřich Zdeněk - ZN Noviny a ing Petr Holcner - ČT. Byly získány videozáznamy provedeného zákroku a to pracovní verze ČT a TV NOVA, dále fotodokumentace z místa zákroku od pracovníků tisku a částečně i novinové články. Rovněž byla vyžádána zpráva Ústavního soudu a stanovisko Vrchního státního zastupitelství ke konanému shromáždění. Ve věci zákroku bylo rovněž provedeno vyhodnocení použití donucovacích prostředků nadřízeným zakročujících policistů mjr. JUDr. Nešporem a zpracována informace k postupu policistů inspekčním oddělením MŘ PČR Brno.

Provedeným šetřením bylo zjištěno, že na den 17. 11. 1995 10. 30 hodin byla ze strany ing. arch. Lumíra Šimečka, Jana Honnera a Jiřího Wonky připravena plánovaná vzpomínková akce tzv. "tichý protest", situovaná do prostoru před budovou Ústavního soudu Brno, roh ulic Joštova - Česká. Dodatečně byl změněn termín akce na 9.30 hodin. Na uvedenou akci byli ze strany jmenovaných faxem a osobně pozváni zástupci sdělovacích prostředků, což je dokumentováno z několika nezávislých zdrojů - především z redakce ČT, TV NOVA, jakož i např. deníku Expres a ZN Noviny. Tyto skutečnosti, které ostře kontrastují s výpovědí Jana Honnera a Jiřího Wonky, že se jednalo o náhodné setkání všech jmenovaných, jasně dokazují, že šlo v souladu se stanoviskem Vrchního státního zastupitelství o shromáždění občanů s cílem vyjádření postojů a stanovisek", jak má na mysli ş 1 (za ministra myslí paragrafy ?) odst. 2 z. č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím. Vzhledem k tomu, že shromáždění probíhalo před budovou Ústavního soudu v rozporu s ş 25 z. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, dopustili se všichni tři účastníci přestupku ve smyslu ş 14, odst. 1 z.č. 84/1990 Sb.

Po sdělení hlídky služby KP MŘ PČR o konání zmiňovaného shromáždění, byl dne 17. 11. 1995 kolem 10.00 hodin vyslán na místo kpt. Jiřím Šamánkem ZVO OOP Brno střed por. Petr Diatka společně s dalšími pěti policisty téhož oddělení. Účastníci shromáždění, prezentující svoje názory pomocí dvou transparentů, byli v souladu s ustanovením ş 9 odst. 1, 2 z. č. 283/1991 Sb., o Policii ČR por. Diatkou vyzváni, aby se rozešli, neboť se dopouštějí přestupku. Byla stanovena 5minutová lhůta k rozpuštění s tím, že v jiném případě může být použito donucovacích prostředků. Po uplynutí lhůty však ani na opětovnou výzvu por. Diatky účastníci nereagovali a naopak z jejich chování byla zřejmá snaha v protiprávním jednání pokračovat. Vzhledem k tomu, že tak naplnili skutkovou podstatu přestupku podle ş 47, odst. 1 písm. a) z. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, bylo přistoupeno k jejich předvedení ve smyslu ş 13 odst. 6 z. č. 283/1991 Sb. Protože všichni tři účastníci kladli při předvádění pasivní odpor, použili proti nim policisté podle ş 38, odst.2 z. č. 283/1991 Sb. donucovacích prostředků uvedených v ş 38, odst. 1, písm.a) téhož zákona s cílem úspěšně dokončit služební zákrok. Po předvedení na OOP Brno střed a provedení potřebných úkonů byli jmenovaní propuštěni. Transparenty byly podle ş 25 odst. 1 z. č. 283/1991 Sb. ing. arch. Šimečkovi odňaty pro potřeby řízení o přestupku.

O provedeném zákroku a použití donucovacích prostředků byl policisty sepsán úřední záznam. Použití donucovacích prostředků bylo nadřízeným na IKO MČR PČR Brno vyhodnoceno jako oprávněné, stejně jako celý zákrok. Vzhledem k tomu, že se ze spisového materiálu, výslechů osob, fotodokumentace, videozáznamů a dalšího provedeného šetření v uvedené věci nepodařilo zjistit skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl policisty spáchán trestný čin nebo přestupek, bylo vydáno usnesení policejního orgánu IMV ČR podle 159, odst. 1 tr. řádu. Toto usnesení dosud nenabylo právní moci. Přesto, že nebylo zjištěno porušení zákonných norem ze strany policistů, je nutné konstatovat, že provedení zákroku, příprava na něj, jakož i zvolené síly a prostředky nebyly ze strany kompetentních orgánů pečlivě zváženy. Vzhledem k tomu, že se jednalo ze strany ing. Šimečka a dalších o přestupek a totožnost osob byla policii známa, postačovalo by v souladu s ş 12 odst. 1 zákona o PČR č. 283/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů vyzvání přestupců, aby se dostavili na určené místo k sepsání protokolu o podání vysvětlení a následné oznámení na úřadě ÚMČ Brno - střed, neboť jejich protizákonné jednání bylo dostatečně zadokumentováno. Současně nebyly využity všechny možnosti informovat o akci představitele ÚMČ Brno - střed.

Celá akce vytváří precedens pro chování policistů v obdobných situacích a bude nutné se napříště vyvarovat toho, aby se zákrok pohyboval na hranicích porušení ş 6 odst. 1 z. č. 283/1991 Sb.

O uvedených skutečnostech byl informován policejní prezident ČR s tím, aby přijal taková opatření, která by do budoucna zabránila vzniku obdobných nedostatků.

S úctou Jan Ruml

Pro NN připravil Karel Höfer