--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Votoček Jan
Název: Bělohorská porážka a volební výhry
Zdroj: NN Ročník........: 0006/013 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bělohorská porážka a volební "výhry" 8. listopadu 1620 rozhodla bitva na Bílé hoře o osudu zemí Království českého na 300 let. Úmyslně neříkám o osudu českého národa, protože v těchto kategoriích sedmnácté století neuvažovalo. Bělohorská porážka navíc nebyla porážkou vojenskou, ale až na malé vyjímky, řečeno v dnešní terminologii, stávkou. Vojáci, kteří nedostali několik měsíců zaplaceno, se místo válčení sebrali a šli domů. Čeští stavové dlužili svým žoldnéřům tolik a tolik peněz. Jednotliví protestantští páni nechtěli dát ze svého majetku nic pro společnou věc. V následujících sedmi letech přišli o všechno, někteří dokonce i o krk. Ve stejném ohrožení jsou po 375 letech České země opět. Hraje se nejen o naši příslušnost k Evropské civilizaci, ale opět o naše majetky a ne příliš vzdálená minulost nás varuje, že může jít i o naše krky. Praktická plichta ve volbách by v některých zemích vyústila v občanskou válku. Náš flegmatismus nás ponechá v klidu opět až do doby, kdy bude pozdě. Jen pár desetin procenta nás dělí od toho, aby se naše země zařadila zpět mezi postkomunistické země s maskovanou komunistickou vládou. Pětadvacet procent voličů nepřišlo k volbám. Odmítali dát hlasy komunistům na základě osobních zkušeností trvajících 50 let, a na základě pětiletých zkušeností pak nechtěli dát hlasy ani stranám dosavadní tzv. pravicové koalice. Nespokojenost s praktickými výsledky činnosti těchto stran, s činy které flexibilně uhýbaly ze slibů daných ve volebních programech, přihrály hlasy Zemanovi, navíc, zmiňovaných pětadvacet procent voličů si nedokázalo v nabídce 16 stran vybrat.

***

Proto, aby bylo koho volit, vznikl Pravý blok. Strana, která nabízí PRÁVO NA PRÁVO A SPRAVEDLNOST, rovné šance a rovné podmínky v hospodářské soutěži i před zákonem. Vznikla příliš pozdě, aby mohla tyto volby ovlivnit. Přestože nesehnala miliony, voleb se účastnila a učinila poctivou avšak nevyslyšenou nabídku, že volební kauce do roka doplatí. Její boj s Ústřední volební komisí, Nejvyšším a Ústavním soudem České republiky měli možnost v tisku sledovat všichni. Výsledkem tohoto boje nebyla kýžená účast ve volbách, ale zjištění, že rozhodnutí náhodné sešlosti 38 lidí, v jejichž řadách jsou i agenti a spolupracovníci StB, je v tomto státě konečné a definitivní, že žádný soud v této zemi je nemůže zvrátit a že nejvyšší soud této země není oprávněn vykládat zákony. Že ústavní soud, který by měl být strážcem demokracie a dodržování Ústavy této země neposuzuje došlé stížnosti z hlediska věcného, ale formálního. Právě díky neúčasti ve volbách se nakonec Pravý blok stal jedinou stranou nezkompromitovanou drtivou volební porážkou a tedy jádrem, kolem něhož by se mohly malé strany s pravicovou politikou sjednotit.

Pokusy o integraci pravice se odehrávaly již několikrát, na začátku roku 1994 i 1996, ale skončily vesměs na neústupnosti představitelů malých stran, kteří nebyly ochotni obětovat nic ze svých pomyslných prebend ve prospěch společné věci. Pokud se odvážili jít do nedávných parlamentních voleb, dočkali se konečného účtu. Tak jako v roce 1620, neochota přispět na společnou věc, tak i dnes, neochota jednat, může přinést nedozírné ztráty. Je na čase začít z rozdrobených zbytků budovat takovou pravicovou, hlavně však po všech stránkách slušnou stranu, která nebude zatížena účastí na tom, co se zde v dávné či nedávné minulosti odehrálo a která přesvědčí těch pětadvacet procent frustrovaných. Přesvědčí je o tom, že má cenu jít volit už jen proto, aby nás apatie k celkovému stavu společnosti a resignace na dodržování práva a obecné lidské slušnosti opět všechny nepřivedla k další pobělohorské porobě.

MUDr. Jan Votoček (koordinátor PB)