--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Demokratické a svobodné
Zdroj: NN Ročník........: 0006/013 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Demokratické a svobodné.....

Ano, nemýlíte se. Jedná se skutečně o volby do sněmovny Parlamentu. Po dlouhých devadesáti letech, proběhnou opět na našem území volby, které s přívlastkem - demokratické a svobodné, mají pramálo společného. Pouze snad to, že se jako podmínka pasivního práva - být volen, objevily finanční kauce, které nahradily tzv. cenzus, zrušený v autokrativní habsburské monarchii v roce 1907. Tímto opatřením, které do "nového" volebního zákona autokratické "demokratůry" vložil předkladatel - MV ČR, došlo k zamezení účasti širokého politického spektra. Velký počet stran se jaksi nehodí do krámu současnému politickému uskupení.

Není bez zajímavosti, že neexistující koalice a opozice v bývalé poslanecké sněmovně Parlamentu si "vybojovala" nejmenší důvěru veřejnosti, která krátce před zahájením volební kampaně činila pouhopouhých 24 procent. Stejně tak není bez zajímavosti, že stejné koaličně opoziční politické spektrum si jakoby mávnutím kouzelného proutku rázem získalo téměř trojnásobnou podporu voličstva (60 %). Této nečekané podpory potencionálních voličů se dostává stejným stranám a stejným poslancům (viz hlasovacích lístky), kteří ještě před měsícem měly minimální podporu veřejnosti. Právě zde se objevila účelovost omezujících kaucí, neboť voliči nezbývá než volit ty strany, které se buď zadlužily, aby tuto nemorální podmínku splnily, anebo jsou již tak zadlužené, že nějakých 1,6 miliónů je pro ně nicotnou kapkou v hrozivě narůstajících dluzích.

*****

Jednou z postižených politických stran je i Pravý blok. Vyčerpal všechny zákonné možnosti, kterých je minimálně, aby se mohl přímo letošních voleb zúčastnit. Úplně poslední snaha - tisk vlastních hlasovacích lístků, splňujících všechny podmínky dané zákonem, byla znemožněna zástupci politických stran v krajských volebních komisích, kteří v požadovaném termínu odmítli sdělit údaje, kde, kdy a komu natištěné lístky předat. Poměrně velké množství příznivců Pravého bloku tak jeho hlasovací lístky ve volebních místnostech nenaleznou a budou si muset vybrat mezi zbývajícími stranami, z nichž některé se pro svůj volební úspěch v rámci kampaně nezdráhaly vynaložit stomiliónové částky. Z cizího krev neteče, vždyť je stejně tak jako tak zaplatí společnost, tedy nejen jejich voliči.

Pravý blok přes velmi krátkou existenci a negativní mediální kampaň, ve které ještě před zahájením oficiální kampaně volební, byla veřejnost upozorňována, že je z voleb vzhledem k nesložení kaucí v plné výši vyřazen, získal ve výzkumech veřejného mínění poměrně slušná procenta. To co se v samém počátku zdálo zhola nemožné - volební úspěch, tak to se v samém závěru ukázalo jako velice reálné, ale bohužel nenaplnitelné.

Jedno je však již dnes zcela jisté a je to svým způsobem rozhodující pro další činnost Pravého bloku. Odchodem KAN a KDS z politické scény se vytvořilo nebezpečné vakuum, které bude třeba zaplnit. O to se po parlamentních volbách pokusí právě Pravý blok, který i když se jeho lístky v urnách díky zásahu zhůry neobjeví, přesto není zcela vyloučeno, že se za čas neobjeví v parlamentní sněmovně. Vždyť stejným způsobem se v předchozím volebním období objevil na parlamentní půdě jeho protipól - Levý blok. I kdyby však k tomuto záměru nedošlo, pak se nic neděje, vždyť přece tyto poslední "DEMOKRATICKÉ A SVOBODNÉ VOLBY", nebyly volbami posledními. I v roce 1946 nesly volby podobný přívlastek, a to i přesto, že se na scéně objevily pouze čtyři politické strany - ostatní byly zavčas zrušeny anebo zakázány. Po padesáti letech k takovéto "krutosti" nedošlo, neboť podobná opatření by zcela jistě zanechala šrám na naší proklamované demokratičnosti.

Je zcela možné, že legislativní paskvil zvaný volební zákon, dozná nepatrné změny a kauce na příští volby do sněmovny Parlamentu se neznatelně zvýší na nějakých dvacet miliónů za stranu a kraj. Jak jednoduché, netřeba ani vkládat do Ústavy čtvrtý článek, hovořící o vedoucí úloze strany. Ty vedoucí, neomylné a úspěšné strany, v nichž se na vedoucích místech jakoby náhodou objevili kolegové - pracovníci předlistopadového "prognosťáku", tvořící současnou Národní frontu (ČSSD - Zeman, KSČM - Ransdorf, ODA - Dlouhý, ODS - Klaus), si zcela jistě s tímto oříškem poradí, vždyť doposud se přes veškeré překážky přenášely až z neuvěřitelnou lehkostí. "Analýza" Mirka Dolejšího se skutečně téměř neomylně naplňuje.

Nám kmánům nezbývá než složit hold tvůrcům sametové "demokratůry", která z nás opět pozvolna tvoří zajatce vlastních myšlenek a tím nevolníky autokratického režimu. Čest Vaší práci soudružky a soudruzi, pardon dnes již dámy a pánové! Přemysl Vachalovský