--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kukačka Jan
Název: Nedostatky volebního zákona - náhoda nebo úmysl ?
Zdroj: NN Ročník........: 0006/013 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nedostatky volebního zákona - náhoda, nebo úmysl?

Agenti Stb mohou ovlivnit volební výsledky. O možnosti manipulace volebních výsledků při počítačovém zpracování se již psalo. Pozornosti však uniká, že stát se postupně stává hříčkou velkých politických stran, jimiž jsou veškeré dění a osoby jednající ve veřejném a politickém sektoru postupně podřizovány. V současné partokratické společnosti nemá svobodný občan místo.

Počet volebních okrsků, v nichž dochází k fyzickému hlasování, je kolem 8000. Jen několik politických stran je schopno obsadit všechny okrskové volební komise. Většinou jsou to jen strany největší. Zbytek členů ve volebních komisích jmenuje starosta obce, který je po vyloučení nezávislých kandidátů z komunálních voleb rovněž většinou představitelem některé z velkých stran. Tím mají velké strany na značné části republiky průběh voleb zcela pod svou kontrolou.

Je těžké se dohadovat, jak může probíhat sčítání hlasů ve volebním okrsku, kde jsou všichni členové okrskové komise najmenování jednou nebo dvěma politickými stranami, kterým jde ve volbách o bytí, nebo nebytí, zvláště v případě když výsledky hlasování občanů nebudou odpovídat jejich představám. Že všechno dění v našem státě závisí na čestnosti, nebo nečestnosti rozhodujících činitelů je nabíledni. Je rovněž známo, že čest se dá v době utahování opasků velice snadno koupit. Dokonce i hlas poslance federálního parlamentu pro rozbití Československa stál pouhý milión korun. Peněz má dnes vládnoucí garnitura habaděj a dokonce ani neví od koho. Jde jen o to, kdo provede špinavou službu transferu peněz a ovlivňování rozhodujících činitelů tak, aby do toho nebyli namočeni viditelní představitelé vládnoucích stran.

K této službě jsou "jako housky na krámě" k dispozici představitelé agenturní sítě Stb, kteří se vyznají v tom, jak vytypovat zkorumpovatelné osoby a získat je ke spolupráci. Vůbec však není třeba korumpovat všechny členy volebních komisí. Stačí, je-li zkorumpován pouze předseda okrskové volební komise. Výsledky hlasování v okrscích

nemusí být zahrnuty do celkových výsledků V takovém případě může sčítání hlasů i zápis volební komise proběhnout zcela normálně. Jenže, po skončení sčítání hlasů má předseda okrskové volební komise za povinnost zaslat jeden stejnopis zápisu okrskové volební komise neprodleně okresní volební komisi. Tento moment voleb je však našimi zákonodárci "perfektně podchycen". Paragraf 43, odstavec 2 volebního zákona totiž říká: "Nesplní-li předseda okrskové volební komise na výzvu okresní volební komise svoji povinnost (t.j. nezašle výsledky hlasování) do 24 hodin od skončení hlasování, může okresní volební komise zpracovat volební výsledky hlasování v ostatních okrscích a předat je krajské volební komisi. Po uplynutí stanovené lhůty lhůty a podepsání zápisu okresní volební komise se k došlým výsledkům již nepřihlíží.!!!"

Je to velice kuriózní. Po sčítání hlasů, které někdy trvá celou noc, může předseda volební komise jít na ryby, nebo "si dát šlofíka", čímž uplyne 24 hodin od skončení hlasování, a nic se neděje! Tedy alespoň ne podle zákona. Jen výsledky hlasování v daném okrsku jsou beznadějně ztracené. Nedomnívám se, že by to mohlo být pravidlem v nadcházejících volbách. Ale, "čert nikdy nespí". Je s podivem, že volební zákon dovoluje okresní volební komisi uzavřít činnost, aniž by měla sečteny výsledky hlasování ze všech volebních okrsků. Stačí zdůvodnění, že někteří předsedové okrskových volebních komisí nezaslali výsledky hlasování (přitom se mohli i dostavit nebo výsledky hlasování zaslat, ale volební zákon zcela opomíjí způsob záznamu předání výsledků voleb ve volebních okrscích okresním komisím). To může být "v případě nenadálé potřeby velkých stran ve volebních komisích" velmi snadno zneužito. Je to sice absurdní, ale dějí se dnes i horší věci a "nic se neděje".

Jan Kukačka