--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlovský Pavel
Název: Východoněmečtí disidenti pokračují ve starém boji
Zdroj: NN Ročník........: 0006/015 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Východoněmečtí disidenti pokračují ve starém boji Stephen Kinzer

Organizátoři masových demonstrací, které pomohly v roce 1989 svrhnout komunistický režim, se nyní spojili s mocnými politiky, aby vytvořili organizaci, která má pomáhat obětem východoněmecké totality. "Dnes zde existuje klima, které je proti pravdivému zhodnocení toho, co se dělo ve východním Německu," říká Barbel Bohley, známá zastánkyně lidských práv, která stojí v čele nové organizace. "Jestliže Německo nenajde cestu ke konfrontaci s minulostí, bude to mít následky pro budoucnost." Paní Bohley říká, že mnoho východních Němců, kterým bylo pro jejich nekomunistické názory znemožněno studovat, nebo vykonávat jejich profese, stále nemůže najít přiměřené postavení, zatímco jejich utlačovatelům se daří v politice, nebo v soukromém podnikání. Některým bývalým politickým vězňům byly odmítnuty restituce, protože východoněmecké dokumenty o jejich věznění někde zmizely.

"Dnes mají staří kádroví vůdci větší vliv než bývalí aktivisté za lidská práva. Oběti útlaku vidí druhou stranu topit se v penězích a moci," říká paní Bohley.

Společně s paní Bohley jsou ve vedení nové organizace, nazvané Občanský výbor, jak bývalí východoněmečtí disidenti, tak některé významné politické postavy v čele s kancléřem Helmutem Kohlem, který ve svém prohlášení hodnotí "novou moc starých kádrů" jako potupnou urážku.

"Dnes málokdo mluví o zločinech východoněmeckého režimu," říká pan Kohl. "Hodně se dělá pro to, aby komunistický režim vypadal neškodně, dokonce až přijatelně."

V posledních několika letech získala Komunistická strana značnou sílu ve východní části Německa, tisíce jejich členů bylo zvoleno do místních, státních a federálních legislatur. Tento vývoj událostí demoralizoval mnoho lidí, kteří si mysleli, že v roce 1989 navždy zvítězili nad komunismem. Někteří bývalí disidenti vyjádřili pochyby o nové organizaci. Jeden z nich, Markus Meckel, říká: "Moje kritika není zaměřena na hrstku zastánců lidských práv, ale na bonnské politiky. Právě oni jsou velkým dílem zodpovědni za současnou situaci. Mám obavu, že se k této organizaci přidali především proto, aby chránili před kritikou sami sebe."

N.Y. Times, 18. června 1996

přeložil: Pavel Pavlovský