REFERENDUM kontra ZASTUPITELSKÁ DEMOKRACIE

Motto:Našim cílem je   nezávislé informování spoluobčanů a tak pomáhat odstranit “nemožné” jak     varoval třetí prezident USA Thomas Jefferson: “Země, která chce být současně nevědoucí a svobodná... očekává nemožné.”

Je velmi důležité si uvědomit zásadní skutečnost, že v politickém systému parlamentní demokracie nevlastní parlament občanskou suverenitu. I čeští voliči pouze delegují parlamentu pravomoce, avšak tyto pravomoce se nestávají vlastnictvím parlamentu, nýbrž mu jsou jen propůjčeny. Povinností parlamentu je používat tyto pravomoce zákonně a na konci svého volebního období je zase neporušené voličům vrátit. Nové volby pak určí, komu budou tyto pravomoce dále svěřeny. Jak napsal britský filozof a konstitucionalista John Locke: “Legislativa nemůže převést pravomoce na utváření zákonů do jakýchkoli jiných rukou, protože tato pravomoc je delegována lidem. Ten kdo ji má, nesmí ji převést na někoho jiného.”

Zásadní způsob kontroly nařízení prosazovaných vládou a jinými státními orgány popsal A. V. Dicey, nejpřednější britská autorita v ústavních otázkách: “Hlavní funkce referenda je zabránit schválení jakéhokoli významného aktu, který nemá souhlas voličů ... Referendum zastupuje...nejlepší, ne-li vůdec jedinou možnou kontrolu nad neuváženými změnami v zásadních stanovách země”. Je to zbraň voličů proti moci parlamentu a vlády, která se stala příliš silná. Podstata zločinu zrady je v porušení slibu věrnosti, který zvolený politik skládá a je jím zavázán vůči svým voličům

 

P r o č    t o     v š e c h n o   d ě l á m e ???

Naši otcové a dědové bojovali a umírali za naší svobodu a vlast. My dnes máme možnost uhlídat mírovou cestou pomocí referenda činnost těch politiků, kteří nás pokoušejí opět zavést pod cizí nadvládu a mezitím už téměř dovedli k nové, utajované diktatuře - autoritativní demokracii - což lze doložit řadou faktů i indicií. Naše vlast nasbírala v minulých dobách dostatek zkušeností s cizími nadvládami. Po nerespektování ústavního zákona vládními a parlamentními členy, tedy bez předpokládaného provedení ústavou zaručeného referenda uzákoněného specielně pro nový případ pokusu o rozdělování Československa, zákon, který byl ještě navíc podepřen peticí podepsanou statisíci voličů se prokázalo, že jediná cesta umožňující prosazení vůle národa je prosazení zásad uváděných ve “Washingtonské deklaraci” - zakládající listině Československa - kterou v říjnu 1918 formulovali a podepsali Slovák Milan Rostislav Štefánik, Moravan T. G. Masaryk a Čech Edvard Beneš. Po tragických zkušenostech s ideologiemi 20. století doplňuje jmenovanou listinu “Všeobecná deklarace lidských práv” v jejím původním znění. Jaký je dnešní cíl? - Získat sto dvacet jedna členů parlamentu, kteří odhlasují a aktivně podpoří prosazení ústavně zaručeného práva na referendum.

V parlamentu bylo předloženo několik návrhů na referendum. Ve 3. volebním období vypracoval nový - bohužel i tento z hlediska práv voličů značně omezený - návrh č. 18 poslanec Zdeněk Jičínský. Následující tabulka informuje, kteří z poslanců se vyslovili pro návrh (vytištěni tučným písmem), zbylí byli proti nebo se zdrželi (ať už z jakýchkoli důvodů) hlasování.

Návrh byl hlasováním poslanců zamítnut a “Smutný osud referenda ve Sněmovně” komentoval Zdeněk Jičínský tímto svým článkem v denním tisku.