JAK TO VIDÍ EXIL

Slovensko si v prezidentskych volbach zvolilo pozustatek komunismu

Milos Suchma

Kdo je u moci, ovlivnuje verejne mineni

Rudolf Schuster ve sve knize Ultimatum

V sobotu 29. 5. 1999 si slovensti obcane v poctu 75.45% opravnenych volicu ve druhem kole prezidentskych voleb zvolili sveho druheho prezidenta Rudolfa Schustera s vysledkem 57.18% hlasu (1 727 481 volicu). Porazenym finalistou byl Vladimir Meciar, ktery ziskal 42.82% hlasu (1 293 642 volicu). Rudolf Schuster tedy zvitezil rozdilem 14.36% hlasu a 433 839 volicu.

Pod nazvem Budouci slovensky prezident? Polygon v cisle 6/97 otiskl nekolik clanku s predpovedi budouciho slovenskeho prezidenta Rudolfa Schustera. Napsal jsem, ze Rudolf Schuster je muz vsech tvari a uzasne ctizadosti, ktery jiste prezije uspesne vsechny rezimy, a proto verim, ze i tentokrate v slovenskem politickem klimatu nezklame. Tato prognoza se napr. lisila od skepticismu znalce slovenske poltiticke sceny Petera Schulze, ktery 14. 8. 1997 v Lidovych novinach napsal, ze kosicky starosta Schuster novou stranu nezalozi. ...hloupe prozradil, ze v pripade prime volby by zvazoval kandidaturu na prezidenta. Nicmene prave toto doznani naznacuje, jake jsou jeho ambice. Je prilis jesitny, aby riskoval aureolu okresniho buzka propadem ve volbach, v nichz by 10% zustalo nedosazitelnym maximem. Peter Schulz se mylil. Spravne napsala CTK: "V osobe Schustera se jakoby symbolicky spojuje komunisticka minulost, transformacni soucasnost a orientace na evropskou budoucnost."  Kosicke knize nemeckeho (!) puvodu ma dokonalou schopnost orientace a nalezeni vychodisk v spleti ruznych zajmu spolu s jejich vyuzitim ve vlastni prospech.

Schopnost spravne orientace Rudolf Schuster vzdy mel. Jak pise ve sve knize Ultimatum, v kapitole Nelitostna hanebnost, ve druhe polovine listopadu 1989 bylo svolano mimoradne zasedani ustredniho vyboru Komunisticke strany Slovenska, ktere Rudolfa Schustera, ktery byl clenem UV KSS, zvolilo svym tajemnikem. Narychlo jsem si sbalil veci a jel do Bratislavy za prvnim tajemnikem UV KSS Ignacem Janakem , rika Schuster. Protestuji proti svemu zvoleni tajemnikem , rekl jsem. Nyni je treba obsazovat funkce lidmi, kteri maji duveru dole , rekl Janak.  Kdyz nechces byt tajemnikem, mame pro tebe jinou funkci. Bud budes tajemnikem UV KSS, nebo predsedou SNR (Slovenske narodni rady) . A tak se taky stalo. Stal se predsedou SNR, na tu menici se dobu rozhodne mene kompromitujici a zaroven perspektivni funkci.

Kdo ze ctenaru se dival na internetovou stranku kandidata na prezidenta Slovenske republiky Rudolfa  Schustera, kde byl uveden take jeho zivotopis, nikde se nedocetl, ze byl v komunisticke strane. Ve skutecnosti Rudolf Schuster narozeny 4. 1. 1934 vstoupil do KSS v roce 1964, v roce 1984 dostal vyznamenani Za zasluhy o vystavbu a v roce 1989 Rad prace. Od brezna 1986 do prosince 1989 byl clenem UV KSS. V cervnu 1990 bylo na Slovensku nezadouci, aby jako byvaly vysoky komunisticky funkcionar pokracoval jako predseda Slovenske narodni rady a tak ho v cervnu 1990 prezident Vaclav Havel jmenoval velvyslancem CSFR v Kanade. Proti jeho jmenovani velvyslancem protestovalo v Kanade Ceskoslovenske sdruzeni v Kanade (v te dobe za meho predsednictvi) a pod tihou lustracniho zakona byl v breznu 1992 odvolan. I kdyz byl odvolan hlavne pro neprijatelnost podle lustracniho zakona, tedy jako byvaly vysoky komunisticky funkcionar, oficialne stale nevyjasnena  zustava jeho evidence na seznamu spolupracovniku II. spravy StB (boj proti vnitrnimu nepriteli) pod celym svym jmenem a stejnym datem narozeni (na tomto seznamu II. spravy StB byl ovsem registrovan i druhy finalista prezidentskych voleb, byvaly predseda slovenske vlady JUDr Vladimir Meciar, kryci jmeno "Doktor"). Schuster pak po odchodu z funkce velvyslance dva roky pracoval v soukromem sektoru, kdyz se marne snazil, pro konflikt zajmu s jeho velvyslaneckou funkci, pracovat v zahranici, zejmena v Kanade. Na podzim 1994 zvitezil v primatorskych volbach v Kosicich, kde kandidoval jako nezavisly (ovsem s podporou levice a Meciarovy HZDS). V prosinci 1998 znovu primatorskou funkci obhajil pro svoji popularitu se zvelebenim mesta Kosic, ktere ovsem jsou jako mesto po zvelebovani znacne zadluzeny, coz bude jiste starosti noveho primatora.

Prvni spekulace o mozne kandidature na prezidentskou funkci se objevily jiz v roce 1995. Na tuto moznost se zacal systematicky pripravovat. O vazne kandidature se zacalo uvazovat na jare 1998. Schuster dostal nabidku od SDL (Strana demokraticke levice), v podstate nastupkyne KSS,  ke ktere ma politicky a myslenkove nejblize. Tuto nabidku vsak po zrale uvaze odmitl, protoze vedel, ze by v teto strane zapadl . Potreboval vlastni stranickou platformu, kterou zalozil na zacatku 1998 jako Stranu obcanskeho porozumeni (SOP) a do jejiho cela se postavil. Jejim ustrednim predvolebnim heslem byla prima volba prezidenta a nikdo nepochyboval o tom, ze tim, koho ma strana v osobe presidenta na mysli, je ji vlastni predseda.  Strana presto dopadla ve volbach do Slovenske narodni rady dost spatne, ziskala jen pres 6%, tedy nejmene ze vsech stran, ale byla jazyckem na vaze pri tvorbe slovenske koalice jako protivahy Meciarovy HZDS a SNS (Slovenske narodni strany), extremniho nacionalisty J. Sloty. Kdyz se rozdelovaly prebendy , Schuster prostrednictvim svych mistopredsedu prosadil narok na obsazeni funkce slovenskeho prezidenta prave predsedou Strany obcanskeho porozumeni (SOP) Rudolfem Schusterem, coz byl puvodni zamer a takticky cil Schustera od sameho pocatku. A protoze vladni koalice stoji na pomerne vratkych nohou, octla se v zajeti sve koalicni smlouvy, i presto, ze rada pravicove orientovanych poslancu Schustera pozdeji odmitla podporit.

Z vyse uvedeneho je zrejme, ze Rudolf Schuster se na svuj cil pripravoval velice cilevedome, s dostatecnou casovou reservou a podporou cele levice (zejmena pod vedenim predsedy SNR za SDL Jozefa Migase) a diky jednostranne propagaci ve vysoce sledovane soukrome televizni stanice Markyza (Markyza je propojena s cesko-americkou  TV NOVA, rizenou az do nedavna Vladimirem Zeleznym (narozen v Sovetskem Svazu !),  vyuzivajici oboustranne sluzeb kadru StB - viz. BLESK, titulni strana cisla z 1. cervna 1999, boj o kontrolu nad TV NOVA mezi americkou a ceskou skupinou, clanek "JE TO MAFIE!  V TV NOVA SE BUDE STRILET? ZELEZNY SE BOJI O ZIVOT"  - pozn. NN), ktera pro svoji politickou jednostrannost v predvolebni kampani byla dokonce pokutovana. A jediny nekomunista z let pred rokem 1989, predseda slovenske vlady Mikulas Dzurinda, byl plne v zajeti koalicni dohody a dodrzeni slibu podpory pro Schustera, bez kterych by nejen vladni koalice, ale i jeho vlastni post, byly ohrozeny.

Na samotne volby byl tedy Rudolf Schuster vyborne pripraven, s pocatecnim kapitalem kolem 35% hlasu, prevazne jen z levicoveho bloku. A tak na posledni chvili, nekoli mesicu pred volbami, rozhodnuti popularni herecky a obcanske kandidatky Magdy Vasaryove vstoupit do voleb bylo nejen pozde, ale bylo predem urceno k neuspechu vzhledem k stranickym masineriim, ktere na Slovensku maji pro jednotlive volice, jak se zda, hlavni vahu. A na posledni chvili podana kandidatura Vladimira Meciara nedavala obcanskym kandidatum (M. Vasaryova, byvaly prezident M. Kovac a prof. J. Svec) zadnou sanci postoupit do druheho kola presidentskych voleb, zejmena potom, kdy byvaly komunista a president Michal Kovac verejne podporil kandidaturu sveho souputnika Schustera.

Druhe kolo voleb bylo vlastne: bud s Meciarem nebo proti Meciarovi. Psychopaticke, nediplomaticke a drsne chovani Meciara behem jeho doby vladnuti jako ministerskeho predsedy, kdy Slovensko bylo vlastne mezinarodne izolovano, vyvolavalo doslova hruzu z pomysleni, ze by si tohoto politika verejnost jeste chtela zopakovat. I tak vsak Meciar dokazal, ze pres 42% volicu je jim fascinovano a zaroven ukazuje na znacnou polarizaci politickeho zivota na Slovensku. Kdyby Meciar si doslova nerozestval slovenske Madary, kteri houfne volili Schustera, kdovi jaky by byl vysledek voleb.

Neni pochyb o tom, ze zvoleni Schustera prezidentem je pro Slovensko mnohem mensim zlem nez zvoleni Meciara. Rudolf Schuster je muz znacne prizpusobivy a tak se jiste bude snazit s kazdym vyjit, bez ohledu na  charakterove vlastnosti dotycneho, protoze on sam je ma znacne pokazene. Jinak by mel dost soudnosti se po sve oslnujici kariere v komunismu neangazovat v nove a pomalu demokraticky budovane slovenske spolecnosti. Je to tedy  trapne vitezstvi a ukazuje, ze slovensky volic (nekdo uvedl, ze jen 7% slovenskych volicu jsou prozapadni) bude muset jeste mnoho let pockat na to, nez se naskytne skutecne autenticky kandidat, za ktereho by se nemusel stydet a tuto skutecnost byl schopen rozeznat. I pet let po skonceni terminu prezidentstvi Rudolfa Schustera se totiz zda jako prilis kratka doba.