Reportáž iRegionu

Závislost na drogách lze léčit výukou porozumění okolním lidem i prostředí

Léčba vědomím sounáležitosti

Žijí v hájence na kraji odlehlé vísky Podlesí na Bruntálsku, jejíž stálí obyvatelé se dají spočítat na prstech jedné ruky. Stranou od průmyslových aglomerací a kamarádů schopných ihned nabídnout drogu jako lék na řešení problémů. Jediným podnikem je tady místní obchod, otevřený dva dny v týdnu. Klienti se starají sami o sebe, učí se pracovat, pečovat o zvířata či vařit. Hlavním cílem léčitelů - terapeutů křesťanské komunity Sdružení Nadace Pastor Bonus však je naučit klienty komunikaci. Místo tvrdého drilu nabízejí cestu sebepoznání a možnosti řešení osobních problémů. Jenom tak totiž mají podle ředitele Petra Opletala reálnou šanci na vyléčení své choroby - drogové závislosti.

TOP

 

Je úspěšnost terapie zázračná?

Za pět let existence protidrogové léčebny v Podlesí zde prošlo osmdesát klientů. Dvaapadesát se jich závislosti na drogách zbavilo, někteří jsou s terapeuty dodnes v kontaktu.Tato až zázračná míra úspěšnosti není u nás ani ve světě obvyklá. Terapeuty pracující v komunitách ani jejich klienty však tolik nepřekvapuje - léčba má podle nich účinnost proto, že se nezabývá pouze příznaky nemoci, ale její podstatou. "Nejde jen o to, aby se člověk dostal z drog, ale aby se naučil řešit důležité životní situace a neutíkal před nimi k jiným závislostem," vysvětluje šestnáctiletá klientka Anna význam léčebny v Podlesí. "Člověk musí vyřešit osobní problémy, které ho vlastně k fetování přivedly. Jinak je pořád ohrožen," přitakává Šárka.
O třetině klientů terapeuti v Podlesí buď vědí, že se vrátili k drogám nebo o nich nemají žádné zprávy. "V tom případě to bereme, jakoby s drogami začali znovu," krčí rameny Petr.
První tři měsíce v léčebně mají klienti k tomu, aby se adaptovali a rozmysleli si, zda se skutečně léčit chtějí. V této době nejčastěji utíkají. Třetí měsíc v léčebně nevydržel ani sedmnáctiletý Standa a Šárka - utekli a stopem se dostali do města, kde se Šárky ujali její ´kamarádi´ narkomani. "Zašli do baráku a když vylezli, byla Šárka pěkně sjetá. Teď jsem rád, že mně tehdy nedali nic," svěřuje se Standa. Další část útěku už tak zajímavá nebyla - dívčini rodiče oba naložili do auta a odvezli je zpátky. Komunita je přijala zpět, všichni se však shodli na tom, že za porušení režimu zaplatí prací a svými vlasy. "Stejně jsem se chtěl ostříhat nakrátko," směje se Standa a otáčí se na Šárku, která sestřih schovává pod šátkem.
Na krušné začátky léčení vzpomíná i Anna. "Obden jsem si balila kufry, jednou jsem dokonce utekla. Nevím, proč se mnou měli takovou trpělivost a dali mi znovu šanci. Další utíkání už se nekonalo." Společný útěk se Standou a Šárkou jí rozmlouval terapeut Tomáš. Rozhodnout se však musela sama. Zůstala.

TOP

 

Komunita nesmí být moc velká

V bývalé hájovně se léčí průměrně deset narkomanů - při větším počtu ztrácí terapeuti s klienty kontakt a hrozí, že se léčba mine účinkem. Nyní zde žije sedm klientů, většině je kolem šestnácti let.
"Už jsem pomalu nevěděla, kdo jsem, přestala jsem vnímat realitu. Potom přišly i zdravotní potíže," vypráví dvacetiletá Šárka o posledním roce své závislosti. S drogami tady má nejdelší zkušenost - ve čtrnácti se na studiích dostala k pervitinu, záhy k heroinu. Po šňupání si začala píchat. Dvakrát se pokusila o sebevraždu, bez výsledku prodělala pobyt na psychiatrii. Potom ji zoufalí rodiče přivedli do Podlesí.
"Když jsem uviděla, jak to tady vypadá z materiálního hlediska uboze, přemluvila jsem rodiče, aby mě odvezli pryč," říká Šárka. "Ale po čase jsem Petra vyhledala sama," přiznává. Zatím je v léčebně čtyři měsíce. Po roce by chtěla odejít a vrátit se znovu na školu. "Měla jsem nalajnovaný život, všechno mi rodiče zorganizovali. Na intru jsem najednou nevěděla, co se svobodou a začala jsem fetovat," prozrazuje. "Chodila jsem s vařičem. Pak přišlo dealerství, později kuplířství," říká se skloněnou hlavou. "Teď poprvé naši vidí, že se chci léčit a doufají, že se to změní. Přesto mi asi nedůvěřují a mají na to plné právo. To co se stalo, je muselo strašně šokovat, byli proti tomu úplně bezmocní. Po mých osmnácti už nevěděli, co můžou dělat. Byli jenom rádi, když jsem byla doma."

TOP

 

Není důležité náboženství, ale víra

Přestože je Pastor Bonus křesťanskou komunitou, žádný klient se nemusí obávat, že by jej někdo nutil k víře. "Věřící jsou pouze terapeuti. Ti však nesmí klienty k víře jakkoli nutit ani o ní mluvit, pokud se ho sami nezeptají," vysvětluje jedno ze základních pravidel života komuny Petr.
"Matka mi po neúspěšném tříměsíčním pobytu v Bohnicích řekla o komunitě v Podlesí. Představoval jsem si pavilon v lese, vaření v kotlíku a třikrát denně modlení. Ale řekl jsem si, že to na neurčito zkusím," vypráví Standa. Léčí se zde pátý měsíc.
"Když jsem se poprvé dozvěděla, že jde o křesťanskou komunitu, myslela jsem, že tady budou jeptišky a celkem jsem se toho děsila. Trošku se ty moje představy minuly," usmívá se Anna ve zdánlivě nuzné kuchyni, kde právě pomohla s vařením oběda pro všechny.
Přestože pervitin brala pouhé tři měsíce, má za sebou peklo předávkování i abstinenčních příznaků a pobyt na psychiatrii v Bohnicích, na který dodnes vzpomíná s hrůzou. "Bohnice jsou naprosto úchylný. Místo aby člověka odvedly od drog, má chuť fetovat natruc," říká Anna, podle níž je zařízení na psychiatrické léčebně dobré jen pro detoxikaci. "Je to první pomoc, ale na vyléčení to není," říká Anna za souhlasného pokyvování Šárky a Standy. Oba si na psychiatrii užili své. "Práce nebyla žádná, terapie byly neřízený. Přednášeli nám třeba o škodlivosti kouření nebo jsme nesmyslně museli opakovat prázdné formulky. Měl jsem pocit, že tam kromě mě byli všichni cvoci," směje se Standa. "Celou dobu mého pobytu tam byla místo psycholožky sanitářka. Kromě feťáků současně léčila gamblery a alkoholiky. To na mě bylo trochu moc," dodává vážně.

TOP

 

Pomáhat mohou jen profesionálové

Mohlo by se zdát, že léčba v Podlesí je pouhou akcí party nadšenců. Petr nás však přesvědčuje o opaku, když mluví o vysoké úrovni profesionality všech zdejších pracovníků. Víra totiž z člověka terapeuta nedělá - k tomu potřebuje aspoň jednu vysokou školu s pedagogickým nebo psychologickým zaměřením či pětiletý terapeutický kurs. Sám Petr nyní studuje na druhé vysoké škole a neustále prodělává analytický výcvik.Nejen kvůli nedostatku vzdělaných lidí ochotných věnovat se náročné práci s narkomany je podobných léčeben v republice jen pár - dalším důvodem je nedostatek peněz na jejich provoz. "Kromě příspěvku od ministerstva platí klienti měsíčně čtyři tisíce korun. Něco nám dávají sponzoři, jinak chodím prosit po farách. Spoustu darů získáváme ze sbírek věřících," uvádí Petr.

TOP

 

Ponižováním nic nedosáhneme

Myšlenka léčit narkomany napadla Petra ve třetím ročníku teologického studia a začal ji brát napůl jako misijní práci. Sám měl kdysi s drogami problémy a ze závislosti jej dostala jeho dívka. "Dala mi najevo, že jí na mně záleží, že pro někoho mám cenu. Totéž se snažíme dělat i tady," dodává.
Klienti neznají takřka vojenský řád, který vládne například v komunitách polských léčeben Monaru. Například pracují nejvíce pět hodin denně. "Uplatňování tvrdých autoritativních opatření neuznávám," říká prostě Petr. I když nekompromisní režim a léčbu prací převzal od Monaru v roce 1993, kdy protidrogová léčebna v Podlesí vznikla, postupně jej opustil, protože klientům nevyhovoval. Způsob léčby Monaru však neodsuzuje, neboť v Polsku, kde vznikl, má vysokou padesátiprocentní úspěšnost. "Možná je to cesta. Ale lidé, kteří odtud vyjdou, nejsou podle mě vyléčení, ale ochočení," upozorňuje. "Chceme, aby se u nás lidé léčit chtěli. Nač po nich šlapat ještě víc, když jsou úplně na dně?"

TOP

 

A co dál

"Až se vrátím, zase na mě budou čekat kamarádi s drogama před školou," říká s obavami šestnáctiletá Martina. Zatím neví, jestli jim dokáže odolat. V Podlesí je teprve měsíc, ale chtěla by odejít už v červnu, aby mohla dokončit školu. Do jiného města nechce, ale bojí se, že když zůstane, kamarádi ji stáhnou znovu. Po dvouměsíční závislosti na pervitinu se nyní snaží najít sama sebe.
Šestnáctiletý Viliam si po devítiměsíční léčbě troufá odejít už v lednu - aby mohl dokončit školu doma. "Myslím, že by to už mělo jít bez problémů," říká přesvědčeně. Petr má jiný názor. "Byl bych raději, kdyby tady zůstal dvanáct měsíců. Šance, že drogám nepodlehne znovu, bude větší," říká.
Všichni klienti mají v léčebně dost času na přemýšlení, co začnou dělat, až vyjdou ven. Hlavní pro ně je dostudovat a vyučit se - potom se uvidí. "Snad všechny už nás tady napadlo, že bychom zkusili pomáhat narkomanům sami jako terapeuti. Ale... je to strašně náročné," krčí rameny Anna.

Lenka Daňhelová (leden 1999)

TOP

Na dnešní zpravodajství se vrátíte přes modrý nápis 'Vítejte v deníku severní a střední Moravy' vpravo nahoře.

Copyright ©  Severomoravský PATRIOT 1999