2. Preambule vnější České zpravodajské služby (ČZS)

Česká zpravodajská služba (dále jen ČZS) (současná ÚZSI) se nachází v nelehkém období. Na jedné straně se po roce 1989 až do současnosti nepodařilo vybudovat funkční službu, která by požívala důvěryhodnosti a respektu obdobných služeb v zahraničí. A na straně druhé nejvyšší státní orgány ČR v tomto období potřebnost a důvěru v tyto služby rovněž necítily.

Neprofesionální vedení, amatérismus v práci, provaly a neobjasněné rozkrytí „nelegálů“ cizím kontrarozvědkám těch států, kde působili, mimo jiné zapříčiňují:

a) obecnou nedůvěryhodnost v české služby a to jak uvnitř, tak i vně státu

b) personální sterilitu v získávání kvalitních lidí s dostatečnou šířkou vzdělání a s dobrými morálně volními vlastnostmi

c) prozrazení nelegálové (i cizí státní příslušníci) se stali terčem nevybíravého vydírání a verbování do služeb příslušné mateřské země, kde působili. A to právě proti České republice a to z důvodu znalosti prostředí České republiky. Nelze vyloučit, že pod tíhou existenčních problémů někteří podlehli a Česká republika má o problém více.

Je odůvodněné předpokládat infiltraci současné ÚZSI, a to dvojím způsobem:

1. cizími zpravodajskými službami

2. politickými stranami (tzv. kamarádšovtem) bez ohledu na schopnosti.

To jsou silné důvody, proč je nezbytné začít stavět novou a výkonnou službu. Nejvyšší vedení ČR rozhodne o potřebnosti a šíři informací, které vedení státu potřebuje a které mohou poskytnout pouze specializované státní služby. Teprve na základě takovéhoto rozhodnutí a jeho zadání lze formovat novou českou zpravodajskou službu, která bude přínosem pro český stát a bude požívat respektu jiných obdobných organizací.

I při geopolitickém významu naší země se musíme držet skutečnosti, že jsme země malá s omezenými možnostmi, že nemůžeme dělat všechno a že je krajně nevhodné otevřeně pracovat proti komukoliv, tím spíše proti svým strategickým partnerům. Za tyto strategické partnery našich služeb (po vzájemné dohodě a oboustranné výhodnosti) navrhujeme služby takových zemí, které splňují předpoklady dané českými národními a ekonomickými zájmy:

- Strategický partner nesmí vystavovat ČZS ani skrytě vystupovat vůči ČR z hegemonistických pozic. ČZS musí být autonomní samostatnou službou, která se řídí pouze vlastními zájmy státu.

- Spolupráce se strategickým partnerem nesmí v případě provalu vyvolat politické škody a poškodit renomé ČR.

- Strategický partner nesmí být příčinou zhoršení bezpečnostní situace v ČR.

- Strategický partner ČZS musí pocházet z takové oblasti a politického klimatu, aby nezavdal příčinu k přesunu a činnosti teroristických organizací na území ČR.

- Strategický partner nesmí být v antagonistickém postavení vůči vedoucím politickým silám ve světě.

- Strategický partner nesmí ohrozit naše vztahy se sousedními zeměmi ČR.

(Je nezbytné zároveň udržovat korektní a profesionální kontakty se službami všech našich hraničních sousedů.)

Oproti současnému neutěšenému stavu navrhujeme více se soustředit na dvě oblasti:

a) na vládní dohody o vzájemném nepronikáni

b) na dohody o ošetření zájmů našeho státu v určitém teritoriu zpravodajskou službou druhého spřáteleného státu.

Při samotném výběru nových pracovníků je nezbytné klást velký význam na pojem vlastenectví - právě v této službě je ho třeba. Klademe rovněž velký důraz na „jistoů“ informační propojenost zpravodajských služeb státu mezi sebou a policií ČR.

Statut ČZS nově upravuje její vztah s dalšími službami a státními organizacemi a přesně vymezuje její kompetence a odpovědnost s důrazem na nezbytný tok neoficiálních informací, které potřebují či mohou potřebovat pro svá rozhodnutí nejvyšší představitelé státu.

Platí, že dobře pracující zpravodajská služba mnohonásobně vrátí svému státu prostředky do ní vložené. A to je také naším díem.