Smrt státní zástupkyně

Před třemi roky našli obyvatelé na schodišti domu v Masné ulici č. 15 v Praze 1 mrtvou sousedku. Byla jí státní zástupkyně JUDr. Stanislava Kozubková. V konečné zprávě o příčině úmrtí stojí, že zemřela bez cizího zavinění na následky pádu ze schodů. Podle pitevního protokolu měla v krvi 1,8 promile alkoholu. Nikde se nedočteme kde a s kým prožila poslední hodiny života, kdo s ní popíjel. Nevíme, zda ji v den smrti někdo nesledoval, nebo na ni číhal s útočným záměrem.

Podle trestních podnětů statutárních představitelů Pragobanky a.s., údajů bývalých pracovníků bank Bohemia, Haná, Investiční banky, Poštovní banky a zaprášených šanonů na státním zastupitelství patřila Kozubková k osobnostem majícím dostatek odvahy ke stíhání každého, kdo porušil zákon. V jednom ze šanonů se nachází spis 2 Zt 434/95 obsahující dokumentaci o policejním šetření skupiny osob důvodně podezřelých z úvěrových podvodů, zkreslo-vání údajů hospodářské a obchodní evidence, poškozování věřitele a další závažné trestné činnosti se způsobenou škodou ve výši okolo jedné miliardy korun.

Kozubková z titulu funkce státní zástupkyně rozhodla o odůvodněnosti trestního stíhání podezřelých osob a navrhla jejich vzetí do vazby. S ohledem na rozsáhlost případu a výši škody doporučila ustavení početných a odborně zdatných týmů kriminalistů a vyšetřovatelů na krajské nebo přímo republikové úrovni. V okamžiku pádu ze schodů šetření už nedozorovala. Úkol převzali jiní, kteří sdělili obvinění z uvedené trestné činnosti větší skupině osob.