Okruhy podezřelých a nadace Interpo

Okruh osob podezřelých ze závažné trestné činnosti v kauze, kterou Kozubková rozhodla stíhat vazebně, v roce 1995 věcně vymezilo trestní oznámení Pragobanky na společnost s ručením omezeným DIONEX se sídlem v Praze 1, Opatovická 16 pro nesplácení úvěru ve výši osmdesáti šesti milionů korun. S činností společnosti jsou podle obchodního rejstříku osobně spojeni František Mrázek, Jiří Shrbený, Miloš Horák (změnil příjmení na Březina), Kryštof Pánek, Roman Kuchař a Ukrajinec Jurij Jurijevič Postolnikov.

Většina z uvedených osob se buď osobně, nebo obchodně, zná s další skupinou, proti níž směřují podněty dalších bank. Patří k nim Miroslav Provod ml., Miroslav Provod st., Jarmila Provodová, Petr Šebesta, Jaromír Merhaut, Miroslav Tikovský, Nizozemec Martinus Johannes Boersma, Vladimír Zelenka, Ukrajinka Olga Semjonovna Rajterová.

 

Z výčtu jmen jsou širší veřejnosti známi jen František Mrázek a Miroslav Provod ml. jako osoby patřící k okruhu národního umělce Karla Gotta, agenta StB, který spolu s nimi po listopadu 1989 založil nadaci Interpo "na pomoc při výchově a vzdělání dětí policistů, kteří položili svůj život v boji se zločinem".

Už v době vzniku nadace bylo překvapivé, že si Gott za členy prezídia přibral v minulosti kriminálně vyšetřované a trestané osoby. Mrázka pro majetkovou a hospodář-skou trestnou činnost podle paragrafů 122, 191, 192, 249, 250, 254 a 257 trestního zákona. Provoda pro hospodářskou trestnou činnost podle paragrafů 122, 191, 192, a 250 trestního zákona.

Na Gottově nadaci je podivné i to, že vysoké funkce v její správní radě zastávali například JUDr. Boris Štefl, bývalý ředitel Inspekce ministra vnitra Tomáše Sokola a Jana Rumla a bývalý policejní vyšetřovatel Mrázkovy trestné činnosti. Jako člen správní rady Interpa je veden také JUDr. Milan Jungr, který byl v době Šteflova vedení inspekce jeho náměstkem.

Na záhadnosti společnosti nic nemění ani fakt, že v roce 1997 Gott ukončil v Interpu činnost. V době, kdy se rozbíhalo nové vyšetřování trestné činnosti některých z jeho členů, kterou v pořadu České televize Nadoraz pranýřoval redaktor Jiří Ovečka.

Většina ze jmen uvedených v nadaci Interpo se buď přímo nebo okrajově v různých rolích neustále objevuje v kauze Tichých a tajných společníků. Začala se rozvíjet na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Ve výčtu podivných úmrtí, sebevražd a vražd se vedle státní zástupkyně Stanislavy Kozubkové objevují jména zavražděných Jířího Stůje, Dušana Samuhela (oba 1990), Václava Dvořáka (1992), Antonína Běly (1996), záhadná sebevražda policisty Tomáše Beneše (1995) a jména desítek profesně neutralizovaných kriminalistů, kteří měli odvahu shromažďovat důkazy.