Podivné zákulisí kostelecké vraždy

V úterý 28. dubna 1992 okolo desáté hodiny večer manželku Václava Dvořáka vyrušil při večerní toaletě v koupelně v prvním patře rodinného domu zvonek. Vyhlédla z okna. Muž v golfové čepici jí sdělil, že musí v neodkladné záležitosti hovořit s Vaškem. Zavolala proto na manžela, aby šel pozdní návštěvě otevřít. Toaletu nedokončila. Vyrušil ji výstřel. Když seběhla dolů, viděla manžela ležet na zemi s prostřelnou hlavou. Vrah oběť zasáhl mezi oči. Dvořákova smrt nastala okamžitě. Od tohoto okamžiku se v případu odehrávaly záhady.

Dříve než policie se na místo činu dostavil kolínský advokát Jiří Sehnal. Dodnes nikdo neví jaké dal manželce zesnulého instrukce a co všechno z Dvořákova bytu odnesl. Pravdou je, že při pozdějších výsleších vypověděla, že vraha nezná, a vzhledem k pozdní hodině jeho příchodu ani neví jak vypadá. Sehnal při vyšetřování odmítl o některých skutečnostech vypovídat. Odvolal se na trestní řád, podle něhož může svědek výpověď odmítnout tehdy, jestliže by mohla vést k trestnímu stíhání vypovídají-cího.

Vyšetřování uvázlo na mrtvém bodě. Pachatel vraždy stále uniká spravedlnosti. Uplynulá léta ukázala, že to zřejmě příliš nevadí ani Jirkovi, Borisovi a Tomášovi, které zavražděný ještě pět týdnů před smrtí vydával za kamarády a spolupracovníky na velké kolínské trestní kauze.

V případu zavraždění Dvořáka vešel v širší povědomí typ vražedné zbraně. Byla jí pistole zn. FN 22 Browning ráže 7,65 mm, která si vysloužila přezdívku fena. Jednalo se o už dlouho nevyráběnou trofejní pistoli známou z doby druhé světové války, kdy byla služební zbraní příslušníků Gestapa. Tento fakt opět vyvolal sporné spekulace o německém občanovi Wal-teru Schreierovi.