250 tisíc zločinných rozsudku

            Uplatňování práva je důležitým problémem naší společnosti, je dokonce předmětem kritiky ze strany EU a snad i překážkou přijetí ČR do společenství západních demokracií. V době od r. 1948 do r. 1989 bylo vyneseno nad 250 tisíc nespravedlivých rozsudků. Takové množství bylo totiž opraveno a snad i napraveno v rehabilitačních řízeních podle zákona §. 119/1990 Sb.

            V rozsudcích je na jedné straně 250 tisíc odsouzených, mezi nimi desítky popravených, tisíce umučených ve vazbě nebo zemřelých v pracovních táborech a plný počet jejich rodin do různého stupně diskriminovaných. Proti nim stojí autoři rozsudků: policie, vyšetřovatelé, prokurátoři a soudci. Pokud by se na rozsudcích podíleli všichni soudci, ve dvou generacích tedy 2400, pak na jednoho připadá kolem 100 případů během 20 let. V polovině r. 1991 prohlásila min. spravedl. JUDr. Dagmar Burešová, že se soudci chovali až na několik vyjímej bezchybně. Na upozornění této nesrovnalosti v tisku ministryně nereagovala. Žádným způsobem nebyly zveřejněny, tedy asi ani ve smyslu § 1 a 29 zák. 119/90 vyvozeny důsledky proti osobám, které zákony porušovaly.

            V poslední době se média zmínila o této souvislosti o JUDr. Píchové. Na její obranu vystoupil v pořadu ČT 1 Nadoraz 16.11.98 ministr Motejl s tím, že soudci se v době nesvobody řídili v té době platnými zákony. Pak ale jsou nutné protizákonné rehabilitační rozsudky. Je na čase, aby tyto rozpory veřejnosti vysvětlil, k tomu má ministr spravedlnosti ty nejlepší možnosti. Zatím se v této oblasti nic neděje, soudkyně známých případu (Píchová a Horvátová z procesu P. Wonky) stále soudí. Viníky i poškozené spojuje kryt havlovské lásky, která dala šanci i kriminálním mravům, bohužel šanci i k páchání dalších vražd. Nepochybně se to právníkům podaří uspokojivě (k vlastnímu uspokojení) vysvětlit argumenty podobnými těm, jimiž např. zástupce ČR v evropské soudcovské unii přesvědčoval televizní diváky o tom, že odnětím 14. platu soudcům se snižují příjmy všem.

 

Ing. Josef Váhala, CSc.

Maková 30

400 11 Ústí nad Labem

 

Ústí nad Labem, 22.11.1998

Ústecký deník 2.12.1998

 

(dodnes bez jakékoliv odezvy ze strany JUDr. Otakara Motejla nebo ministerstva spravedlnosti!!!)