Katastrofální sucho podle ministra Fencla

Co paměť sahá, český venkov stíhaly agrární krize. Ty však nebyly způsobeny nedostatkem sklizených plodin, ale pravidelně jejich přebytkem, který stlačil ceny dolů. Výsledek: Mnoho práce, plné sýpky a málo peněz. Nejlépe se proto sedlákům dařilo zpravidla v dobách, kdy přišla válka, anebo byla mírná neúroda. Ceny zemědělských plodin šly nahoru a z měst na venkov se stěhovaly kožichy, šicí stroje, piana, drahý nábytek, kočáry a podobné zajímavé zboží. V Česku je však poslední dobou všechno jinak. Člověk aby se skoro bál, že voda brzy poteče do kopce a lidé na venkově nejspíš začnou chodit pozpátku.

Nebylo by se co divit: Na jaře pár týdnů nezapršelo (nic zase tolik zvláštního) a ministr Fencl, s podporou přihlouplých článků v tisku, vybarvil úplnou národní katastrofu. „Katastrofální sucho“ má u nás tuto podobu: Zemědělci zaorali pár desítek tisíc hektarů máku a očekávají zhruba o deset procent nižší úrodu obilí a řepky olejné. Jak to vše dopadne se ale teprve uvidí. Ministr Fencl vyčíslil ztráty na deset miliard!

Tento ministr (a dříve zemědělský podnikatel, který své podniky převedl na syna Lukáše) dobře ví jak věci běží. Je jen zarážející, že – chovajíc se k rozpočtu jako škodná v kurníku - mu vše tak hladce prochází. Nyní to hlavní: jak se dalo očekávat, lehce podprůměrná úroda obilovin zvedá pomalu ceny. Hádáte správně: Součin nižšího vyprodukovaného objemu a vyšší ceny zemědělcům přinese tržby, které rozhodně nebudou menší než před rokem. Znamená to jediné. Celý humbuk kolem „katastrofální neúrody“ zaplatíme mazané sedlácké lobby hned dvakrát. Nejprve ve vyšších cenách všem a poté v dotacích vybraným. Hloupá vláda totiž právě nyní Fenclovi a jeho věrné klientele přiklepla další peníze. Nedosti na tom, že ze státního rozpočtu plyne ročně do zemědělství kolem patnácti miliard korun. Fencl nyní přes dluhopisy rozdá v resortu dalších pět miliard na pokrytí onoho „katastrofálního sucha“. Průměrná česká rodina tak letos připlatí dva tisíce a ty skončí v kapsách pečlivě vybraných zemědělských podnikatelů. Nejde o žádné drobné: dodatečná státní podpora činí v průměru zhruba tisíc korun na hektar veškeré orné půdy, a nebo 25 tisíc na každého jednoho zaměstnance v zemědělství. Je jasné, že ti někteří, co na „kompenzace“ nakonec sáhnou, si přijdou vskutku na své.

Je to letos pro daňového poplatníka opravdu špatný rok. Připočteme-li ztrátu na daňových příjmech, vzniklou zavedením zelené nafty, a růstem spotřeby nafty v „zemědělství“ (kdo má na venkově ruce a nohy už parkuje v garáži „nafťáka“), pochopíme, že s katastrofami se v příštích letech (či dokonce měsících) nejspíš v Česku rozthne pytel. Bude sněžit, mrznout, pršet a svítit slunce taky bude. A my všichni budeme platit.

Máme se na co těšit

 

Karel Kříž,

e-mail: karel.kriz@valueadded.cz

Value Added