CO SE DĚJE KOLEM ČESKÉ REPUBLIKY
Smyčka KGB svírá Evropu (02)

Jakkoliv níže uvedené dění, které je předmětem níže uvedených zpráv či pohledů do zemí, které v se uplynulých dnech významně podílely na evropském dění, na první pohled snad s děním v České republice nesouvisí, časová koincidence jejich vzniku vede k opačnému závěru: Nebo – jsou skutečně náhodné technologické analogie i časové souvislosti v postupu a uskutečňování starých mocenských ambicí „modernizovaných“ totalitních struktur, především bývalého SSSR, na ovládnutí Evropy a světa, srovnávané s právě probíhající realizací mocenských, vlivových a posičních ambic určitých mocenských skupin či center v České republice? Podívejme se v prvním přiblížení na střední Evropu po prvním měsíci nového tisíciletí í z ještě vyšší perspektivy než jen té ptačí:

1) Precedenty nedávné historie - 1998: Socialistická internacionála získala vládu v mnoha zemích Západní Evropy, a to včetně Německa. Z pátrání v minulosti vicekancléře a ministra zahraničí SRN Joschky Fischera, spojeného s teroristickou RAF, vyšly najevo nejen některá další fakta k jeho osobě, nýbrž začala být zkoumána stejná teroristická minulost i spolkového ministra životního prostředí Trittina, k čemuž zavdal podnět zejména syn někdejší oběti teroru RAF, generalního prokurátora S. Bubacka. I další vysocí státní úředníci z řad zejména B90/Zelených jsou bráni v potaz v souvislosti s jejich rudou teroristickou minulostí.

2) USA na 37. odzbrojovací konferenci´4. února 2001 v Mnichově přichází s novou iniciativou „štítu“ protiraketové obrany (NMD – National Missiles Defence). Jedná se o rozšířenou obranu USA i jejich spojenců, která by zahrnovala likvidaci útoku též ze států, u kterých se zatím pouze předpokládá existence raketových zbraní dlouhého doletu. Dle představitelů USA je velmi pravděpodobné, že zbraně masového ničení jak krátkého, tak i dlouhého doletu, vyvinul především Irák, což by znamenalo pro demokratickou Evropu výrazně větší potenciál nebezpečí. Demokratický senátor Joseph I. Liebermann se vyslovil, stejně jako předtím spolkový kancléř Schröder (SPD), k těmto tématům pro společný dialog: „Otázkou není, zda obdržíme národní antiraketový průzkum, nýbrž jak a kdy“. Záměr USA uskutečnit plány na výstavbu vlastní protiraketové obrany a pozměnit Dohodu o systému obrany proti balistickým střelám z r. 1972 přináší první rozladění mezi Kremlem a novou Bushovou administrativou.

 

V Německu šéf frakce uvnitř CDU Friedrich Merz řekl, že souhlas se záměrem USA bude v Německu myslitelný jen tehdy, když Evropané budou od začátku zahrnuti do procesu rozhodování.

3) Rusko a nový návrh USA na systém protiraketové obrany: Vojenští činitelé Ruska jako vicešéf generálního štábu Valerij Manilov hovoří o „začátku nového světového zbrojení“, a vyslovil požadavek, že by Washington měl své plány změnit. „Eliminuje-li se (původní) smlouva o systému obrany proti balistickým raketám (ABM), chybí odzbrojení úhelný podpůrný pilíř. A celá budova se zřítí“. Odůvodnění US administrativy, že se chce vlastním raketovým systémem chránit před „státy darebáků“, nebere Manilov za důležité. V příštích 15 letech prý nebude žádný stát schopen se svým systémem balistických raket se stát pro USA nebezpečný. „Šipka míří na Rusko“. Ruští vojenští činitelé a pracovníci rady bezpečnosti horečnatě pracují na, jak to pojmenovali, „asymetrické odpovědi“ na americkou iniciativu. Ruský ministr obrany Sergejev dokonce vyhrožoval USA protiopatřeními pro případ odstoupení od smlouvy o omezení obranných systémů proti balistickýcm střelám (ABM). Rusko již vypracovalo odpovídající plány na udržení strategické rovnováhy, řekl dnes Sergejev agentuře Interfax. Pozadím tohoto postupu jsou americké plány pro nový národní průzkumný antiraketový systém. Takový systém by smlouvou ABM nebyl vykryt. Putin a ministr zahraničí Ivanov jsou velmi aktivní na diplomatické frontě. Jejich cíl: Chtějí s jejich odzbrojovacím balíkem posílit výhrady evropských států NATO proti americkým plánům a neutralisovat je. Zde bude opět, jako vždy v podobných případech, vnášena do hry idea celoevropské protiraketové obrany. Rusko a USA by měly spolupracovat na centru včasného varování. Tady bude Washington upomínán, aby ratifikoval START II (rozhovory o redukci strategických zbraní). START II předpokládá redukci počtu atomových hlavic na 3500, což odpovídá zmenšení arsenálu z roku 1990 o dvě třetiny. Mimoto to smlouva zakazuje rakety s několika jadernými hlavicemi odpalované ze země. Kdyby si měl Washington své snahy o tento antiraketový systém vynutit, chce prezident Putin zvednout ruský státní vojenský rozpočet na dvojnásobek. Tak by na ruskou armádu bylo ročně vydáváno ne 3, nýbrž 5 procent národního btto produktu. V současnosti dává oficiálně Rusko na vojenské výdaje k dispozici ročně 7,.8 miliard USD.

4) Německo: 5-2-2001 (dpa) Předsedkyně CDU angela Merkelová chce odhodlaně dbát na svou vedoucí funkci ve straně. Zároveň se vyslovila pro dodržení „dvojí špičky“ společně se šéfem parlamentní frakce CDU Friedrichem Merzem. Diskuse o kandidátech CDU na spolkového kancléře pro parlamentní volby v roce 2002 Merkelová odmítla 5.2. 2001 ve vysílání televizní stanice SAT.1 jako „absolutně nadbytečné“. Přes energické pokusy diskusi omezit, výměna názorů mezi Merkelovou a Merzem dále pokračovala. Tyto spíše osobní střety vyvolávají problémy tím, že široce přenášené na německou veřejnost odvádějící pozornost od témat, která jsou pro Německo skutečně žhavá: BSE – nemoc šílených krav a odstraňování jejich těžkých následků, důchodová reforma a také, v souvislosti s 37. odzbrojovací konferencí v Mnichově, obranná politika Německa.

5) Německo koncem ledna 2001: Bundeswehr neobdrží další požadované finanční prostředky. Současná vláda rudozelené koalice se rozhodla omezit stav armády. (KGB jásá!!!). To ovšem, kromě mnoha jiného, znamená i ztrátu pracovních míst. Co však je zvlášť zajímavé: Hodně posádek má být rušeno právě na z vojenského hlediska obzvlášť důležitém území Bavorska, ve kterém r. 1998 získala v zemských volbách CSU 51% a tím i absolutní většinu v Bavorském zemském sněmu na úkor sociální demokracie a Zelených Joschky Fischera. Bavorská pravicová vláda s těmito omezováními nesouhlasí a domáhá se revize.

6) Rusko: Putinovy původně rázné kroky v odstranění soukromých televizí a omezování svobody v Rusku naráží – alespoň ve věci televizi – na odpor a vývoj nabývá na dramatičnosti. Osud velké televizní společnosti ORT není stále rozhodnut. O další velikou ruskou televizi NTV má zájem Ted Turner, hlavní podílník na globální americké zpravodajské TV stanici CNN, který s spolu s magnátem Sörösem (mužem s velmi temnou minulostí, viz. NN 1991-1996), nabídli Putinovi odkoupení NTV. Novináři této TV jsou nadále vyslýcháni a šikanováni (což má původní návaznost též na současného majitele NTV, ruského magnáta židovského původu Gusinského, obviněného ze zpronevěr a drženého ve vězení v Madridu na základě mezinárodního, Putinovou administrativou vydaného zatykače). Pokračují také zákroky proti novinářům, vyjadřujícím se kriticky k poměrům v Rusku a Putinovým praktikám.

7) ČT – a plody „Opo-smlouvy“ Klaus-Zeman a postupná snaha ovládnout veškerá masmedia a propagandu. Zatímco v ČT zatím je pat, vycházejí najevo další skutečnosti o ruském finančním vlivu na TV Nova.

8) Vítězství Iliesca a komunistů v Rumunsku změnilo na přelomu roku geopolitickou situaci na Balkáně. V dalších dnech se zvyšují aktivity kosovských Albánců, kteří vyprovokovali ozbrojený konflikt v Kosovské Mitrovici. Současně kosovští Albánci pokračují v budování nové armády a usilují o připojení některých obcí jižního Srbska. Před tímto vývojem už na přelomu roku varovali v zahraničním tisku britští i američtí vojenští pozorovatelé. Ruští činitelé se mezitím v Moskvě dávají slyšet o ruských zájmech, jednou na Bělehradě, podruhé v Kosovu.

9) Vzrůstající agresivita Palestinců na Středním východě. To má za následek předčasné volby v Izraeli, kde se díky neúčasti arabských voličů a nakonec i nízké účasti voličů izraelských očekává výrazné vítězství staronového kandidáta pravicového náboženského bloku „Likud“ Sharona, který by měl splnit naděje Izraelců na důslednější odpor vůči rostoucím palestinským útokům.

 

Shrnuto: Po Evropě, rozhašteřené nad návrhy nové obranné politiky Bushovy administrativy, se stává pozvolna a nenápadně opět „výbušnou oblastí“ Balkán. Výbušnější situaci lze očekávat rovněž na Středním východě ze strany Palestinců.. Nezapadá časový rozvrh popsaného dění do jakéhosi schématu zájmů s jednotnou režií jejich realizace, daleko překračujícího naše státní hranice?