Vězeňský psycholog a ruský špion Robert Rachardžo - podle informací Práva - totiž pracoval jako psycholog v české pobočce renomované mezinárodní organizace YFU. Ta zprostředkovává mladým českým lidem studijní stáže v cizině. Každý kdo chtěl koncem 90. let a začátkem tisíciletí vycestovat za studiem na Západ, musel absolvovat pohovor s ruským špionem Rachardžem. Ten pak rozhodoval o tom, zda český student může nebo nemůže odjet do zahraničí. Jeho sítem prošlo několik stovek lidí. Ti nejčastěji mířili do Spojených států...

„Sešel jsem se s ním několikrát. Působil na mě záhadně, ale důvěryhodně. Byl velmi ochotný,“ popsal Právu svůj dojem z ruského špióna šestadvacetiletý student z Prahy, který si nepřál být jmenován.

Bývalí studenti si ho pamatují

S Rachardžem se setkal při psychologickém pohovoru v roce 2001. Svou cestu do USA si s ním spojil poté, co se o něm dočetl v novinách. „To jméno je tak neobvyklé, že jsem si ho i po těch letech pamatoval. Pochybnosti o tom, zda jde o toho samého člověka, u kterého jsem dělal pohovor, jsem ztratil, když jsem si v novinách přečetl jeho popis. Byl přesný,“ dodal mladík.

Fakt, že ruský agent pracoval řadu let v pražském sídle společnosti YFU, potvrdil Právu Martin Langpaul (ruský agent KGB/GRU?) - viz: Martin Langpaul - fotografie - ředitel občanského sdružení YFU.CZ, které s mezinárodní organizací úzce spolupracuje.

„Pamatuji si ho ještě v době, kdy jsem byl student a dělal u něj pohovor. To bylo v roce 1998,“ uvedl Langpaul s tím, že Rachardžo v organizaci působil minimálně do roku 2001.

Kolik přesně let byl ruský špión v YFU zaměstnán, ale údajně netuší. Podle něj jsou však obavy z toho, že by svého postavení mohl zneužít, plané. „Jsme vzdělávací organizace. Neměl přístup k citlivým informacím,“ doplnil Langpaul (=KGB+GRU?).

Bublan (=GRU+KGB!!!): Bylo v tom bezpečnostní riziko...

Podle bývalého šéfa civilní rozvědky a současného předsedy branně-bezpečnostního výboru Sněmovny Františka Bublana (KGB/GRU + ČSSD) ale práce Rachardža v mezinárodní organizaci zprostředkovávající studentům zahraniční pobyty mohla znamenat riziko.

Mohl si tam někoho vytipovat na případnou spolupráci. Měl přehled o tom, kdo má jaké schopnosti a co studuje,“ řekl Právu Bublan. Z jeho pohledu agent musel mít kvůli krytí v prvé řadě civilní zaměstnání. „Myslím, že hlavně potřeboval nějaké krytí,“ podotkl Bublan.

Rachardžo se nyní ukrývá v Rusku. Kdyby se dobrovolně vrátil do Česka - které o jeho vydání Rusko pro jistotu nepožádalo - hrozilo by mu zřejmě stíhání za špionáž...